Cumhuriyet Döneminde Urfa'da sağlık (1923-1950)
Health In Urfa during The Republican Period (1923-1950)
  1. Tez No: 509353
  2. Yazar: MUSTAFA DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmada, Cumhuriyet'in ilanından Demokrat Parti'nin iktidara gelişine değin geçen süreçte Urfa'daki sağlık durumu ve koşulları incelenmiştir. Gerek Milli Mücadele gerekse II. Dünya Savaşı dönemlerinin savaş koşullarını etkin bir biçimde yaşayan Urfa'da bu koşulların sağlık alanında yaratmış olduğu olumsuzlukların neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte Cumhuriyet'in sağlık politikaları bağlamında bulaşıcı ve salgın hastalıklarla mücadele, koruyucu hekimlik, sağlık alanında kurumsallaşmada kat edilen yol vb. hususlarda Urfa'da ne tür gelişmelerin yaşandığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında arşiv tarama yöntemi kullanılmış olup ağırlıklı olarak Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi'nden yararlanılmıştır. Buradan elde edilen bilgi ve belgeler ise birincil kaynaklar ve sözlü görüşmelerle desteklenmiştir. Böylelikle ilgili dönemde, Türkiye genelinde ancak Urfa özelinde sağlık konusu çok yönlü olarak ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the health conditions in Urfa during the period from the declaration of the Republic until the Democratic Party came to power. In Urfa, where the war conditions of both the National Struggle and the Second World War periods were experienced prominently, it was researched what the negative consequences of these situations were in the field of health. In addition to this, it was aimed to demonstrate what kind of developments were experienced in Urfa in the contexts of health policies of the Republic, fight against infectious and epidemic diseases, preventive medicine, and the way of institutionalization in the field of health, etc. In this thesis study, archival scanning method was used and Prime Ministry Republic Archives were benefitted from mainly. Also, the information and documents obtained here were supported by primary sources and oral interviews. Thus, in the relevant period, health issues throughout Turkey but specific to Urfa were tried to be addressed multi-directionally.