Divân edebiyatında adı sonradan konan bir tür Kelâmiyye
A type that posts in the di̇van literature Kelamiyye
  1. Tez No: 509469
  2. Yazar: BETÜL ÇALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Edebî türün kelime anlamı, bir eserin muhtevası ve yapısal özellikleri olarak ele alınmasıdır. Fakat tür konusu tam manasıyla tartışılmamış ve netliğe kavuşturulmamıştır. Divân şiirinin geneline bakıldığında bugüne kadar bir çok tür tespit edilmiştir. Tezimizin konusu olan Kelâmiyye de bu türlerden birisidir. Kelâmiyyelerde sözü konu alıp şâirlerin şâirlere bakış açısı, üstad kabul ettikleri veyahut eleştirdikleri şâirler ele alınmış ve böylece şâirlik vasıfları sıralanmıştır. Tezin içeriğinde kelâmiyyelerin yapısı, muhtevası ve yüzyıl olarak incelemesi yapılmıştır. Sıklıkla 17 ve 18.yüzyılda yazılmıştır. Tezin çıkış noktası olan Sünbülzâde Vehbî'nin“Kasîde-i Kelâmiye ki Der-Sadâret-i Halîl Paşa Berây-ı Nush u İstihzâ-yı Şâ'irân-ı Hezâyân-Gûyân-ı 'Asr Bâ-Emr ü İrâde İnşâd Kerdeest”başlıklı kasidesi de 18.yy da yazılmıştır. Kelâmiyyeler içerik açısından kimi zaman sözü ele alması kimi zaman şâiri ele alması ile genişlemiştir. Çalışmada kelâmiyye metinlerinin kendine özgün formunu belirlemek, böylelikle kelâmiyye türünün edebiyat literatüründe kapsamlı bir şekilde yer bulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Meaning of the word of literary genre is handled as the content and structural characteristics of a work. But the genre issue has not been discussed and clarified in the strict sense. Given the general view of Dîvan poetry a large number of genre has been identified until today. Kelamiyye, which is the subject of our thesis, is one of these genres. In Kelamiyye, word, poets' perspective on poets, poets whom accept as masters or poets criticized by themselves is handled and thus the poesy qualities have been listed. Within the thesis, the structure and content of the kelamiyye were examined centennially. It is often written in the 17th and 18th centuries. Sünbülzâde Vehbî's ode, titled“ Kasîde-i Kelâmiye ki Der-Sadâret-i Halîl Paşa Berây-ı Nush u İstihzâ-yı Şâ'irân-ı Hezâyân-Gûyân-ı 'Asr Bâ-Emr ü İrâde İnşâd Kerdeest ”which is the fountain head of the thesis, was also written in the 18th century. Kelamiyye have expanded due to the fact that words and poets have taken part of them in different times. This study aims to determine the original form of the Kelamiyye texts and thus find place a comprehensive coverage of the Kelamiyye literary genre in the literature.