Ordu türkülerinde kadın tipleri
Women types in folk songs in Ordu province
  1. Tez No: 509502
  2. Yazar: ELİF GÜNGÖR AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLAY MİRZAOĞLU SIVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırmada Ordu ilçesine ait halk türküleri ve türkülerde yer alan kadın, kadın-erkek ilişkileri ve gündelik hayat içindeki tutum ve davranışlar gibi türküleri oluşturan etmenler çerçevesinde incelenerek, benzer özelliklerine göre tiplere ayrılmıştır. Araştırmanın evreni; toplu eğlence, çeşitli merasimler, harman, bahçe, tarla, fındık işleriyle uğraşılan ortamlarda ortaya çıkan Ordu halk türküleri, türkülerin oluştuğu ve icra edildiği sosyal ortamlar ile türküyü yakan/söyleyen kadın icracıları ve dinleyicileri kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; Ordu'dan seçilen türkülerin tema, icra ve müzikal yapı yönünden incelenerek, türkünün sözlerinde geçen kadın teması ile araştırmacının türkü yakılan ve söylenen ortamlarda bulunarak edindiği bilgiler oluşturmaktadır. Bu araştırmada toplum, türkü geleneği ve kadın teması bütünlük içinde ele alınmıştır. Bu bağlamda, yüzyıllardan beri kuşaktan kuşağa iletile gelen ve her türden değerleri yansıtan türkülerin bölgedeki yaratıcıları olan kadınlar ve türkülerin yaratıldığı, icra edildiği ortamlar analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında coğrafi, sosyal ve kültürel etkileşimlerle şekillenen türkülerin metinlerinden hareketle türkülerdeki kadın tipleri belirlenmeye çalışılmıştır. Böylece, kadın ve türküler arasındaki bağlantılar kurularak, bölgede kadının türkülere nasıl yansıtıldığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Anahtar Sözcükler Ordu Türkülerinde Kadın, Türkülerde Kadın Tipleri, Ordu Türküleri, Türkü, Türk Halk Müziği.
Özet (Çeviri)
In this study, the types of folk songs in the Ordu province and women, women-men relations and attitudes and behaviors in everyday life from the folk songs have been examined, and they have been divided into types according to certain features. The universe of our research includes Ordu folk songs that emerged in the mass entertainment, various ceremonies, the places where people work in harvests, gardening, fields, hazelnut works, social environments where the folk songs are created and performed, and women performers and listeners who sing folk songs. The sample of the research includes the information about women subject in the lyrics and the information that the researcher obtained by being present in the environments wherein the folk songs were sung, by examining the folk songs selected from the Ordu province in terms of the theme, rendering and musical structure. In this research, the society, the tradition of the folk songs and the theme of the women were taken as a whole. In this context, women, the creators of the folk songs of the region, which have been transmitted by the centuries from generation to generation and reflect the values of all kinds, and the environments in which folk songs have been created and performed have been analyzed. Within the scope of the research, attempts have been made to identify the women characters in folk songs from the texts of folk songs formed by geographical, social and cultural interactions. Thus, it is aimed to determine how women in the region are reflected in folk songs by making connections between women and folk songs. Keywords Women in Folk Songs from Ordu Province, Women Types in Folk Songs, Folk Songs from Ordu Province, Folk Song, Turkish Folk Music.