Projelerde gecikme sebepleri ve ek süreye hak kazandıran durumlar
Delays in projects and extension of time rights
- Tez No: 509543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKHAN GELİŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ekonomiye büyük katkı sağlayan inşaat sektöründe rekabet günden güne artmaktadır. Şirketler bu rekabet ortamında ayakta kalabilmek için projelerini planlanan sürede tamamlamak isterler. Çünkü bu gecikmeler ekstra maliyetlere, projenin kalitesiz olmasına ve şirketlerin itibar kaybı yaşamasına sebep olabilir. Eğer projelerde gecikme yaşanırsa proje tarafları bu durumdan olumsuz etkilenir ve tarafların arasında anlaşmazlıklar çıkar. Bu anlaşmazlıkların yaşanmaması için gecikmenin kimden kaynaklandığının tespit edilmesi çok önemlidir. Çünkü gecikme yüklenicinin hatasından kaynaklanırsa yüklenicinin ek süre hakkı yoktur. Ancak gecikmeler işverenden ya da tarafların etkisi dışındaki bir durumdan kaynaklanırsa yüklenici ek süre hakkına sahip olabilir. Bu çalışmada projelerde gecikme sebepleri ve yüklenicinin hangi durumlarda ek süre hakkına sahip olduğu tespit edilmiştir. Tespitleri gerçekleştirirken literatür taraması yapılmış ve eksiklikler belirlenmiştir. Bu eksiklikler doğrultusunda da gecikme sebebinin tespitini yapmak için bir sistem geliştirilmiş ve bu sistemin kullanım şekli açıklanmıştır. Taraflar geliştirilen bu sistemi kullanarak gecikmelerin sebeplerini ve yüklenicinin ek süre hakkına sahip olup olamadığını tespit edebilirler.
Özet (Çeviri)
Competition in the construction sector, which makes a major contribution to the economy, is increasing day by day. In order to survive in this competitive environment Companies want to complete their projects in the planned period. Because these delays can cost extra, the project can be of poor quality and companies lose their reputation. If there are delays in projects, the project parties will be adversely affected and disagreements will arise between the parties. It is very important to determine who caused the delay in order to avoid these conflicts. For example, if the delay is caused by the contractor's fault, the contractor has no additional time. However, if delays arise from the employer or from a situation outside the influence of the parties, the contractor may have the right to additional time. In this study, it was determined that the reasons for the delay in projects and in which cases the contractor has the right to additional time. Literature review was carried out order to invetigate the process and the shortcomings were determined. In the light of these shortcomings, a system has been developed to detect the cause of the delay and the utilization of this system has been explained. Parties can use this developed system to determine the reasons for the delays and whether the contractor has the right to additional time.