Kamu kurumlarında çalışan ev idaresi personelinin çalışma koşullarının iş motivasyonuna ve işe yabancılaşmaya olan etkisinin incelenmesi
The effect of working conditions of housekeeping staff working at public institute on work moti̇vati̇on and alienation
- Tez No: 509607
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma kamu kurumlarında çalışan ev idaresi personelinin çalışma koşullarının iş motivasyonuna ve işe yabancılaşmaya olan etkisini incelemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kapsamına, Ankara il sınırları içerisinde yer alan 80 ve üzeri ev idaresi personeli bulunan araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden kamu kurumları alınmıştır. Araştırmada Maliye Bakanlığı, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, Karayolları Dört Bölge Müdürlüğü, Pursaklar Kaymakamlığı Saray Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve bir kamu kurumunda görev yapan toplam 518 ev idaresi personelinin hepsine ulaşılmaya çalışılmış ancak çalışmaya gönüllü olarak katılan 393 personel araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla bir anket formu hazırlanmıştır. Hazırlanan anket formu dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kurumlarda çalışan ev idaresi personelinin bireysel özelliklerini (cinsiyet, medeni durum, yaş, öğrenim düzeyi vb.) belirlemeyi amaçlayan sorular yer almaktadır. İkinci bölümde ''Çalışma Koşulları Ölçeği'', üçüncü bölümde motivasyon ölçümünde kullanılan ''İş Motivasyonu Ölçeği'' ve dördüncü bölümde ''İşe Yabancılaşma Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Ev İdaresi personelinin İş Motivasyonu ve Çalışma Koşullarının alt boyutlarından olan Güven ve Uyum (r = ,076, p = ,133) arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamışken, ev idaresi personelinin iş motivasyonu ile çalışma koşulları ölçeğinin alt boyutlarından Ücret ve Tatmin (r = -,130, p < .01) arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Her iki ölçeğin alt boyutları arasındaki ilişkiler incelendiğinde, Çalışma Koşulları – Ücret ve Tatmin ile İş Motivasyonu – Dışsal Motivasyon arasında anlamlı, düşük ve ters yönde bir ilişki bulunmuştur (r = -,151, p < .01). Ev idaresi personelinin Çalışma Koşulları ve İşe Yabancılaşma durumu arasında anlamlı ve düşük düzeyde negatif bir ilişki bulunmuştur. İşe yabancılaşmanın alt boyutu olan Güçsüzlük (r = -,128, p < .05, r2 = ,02) ile Çalışma Koşulları arasında anlamlı, negatif, ve düşük, Sosyal İzolasyon boyutu ile (r = -,098, p = ,053) anlamsız ilişki bulunmuştur. Çalışma Koşullarının alt boyutları olan Güven ve Uyum ile İşe Yabancılaşma arasında (r = -,205, p < .01) orta düzeye yakın ve negatif anlamlı bir ilişki bulunurken, Ücret ve Tatmin ile anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (r = ,091, p = ,073). Güven ve Uyum ile İşe Yabancılaşmanın alt boyutlarından olan Güçsüzlük (r = -,169, p < .01) ve Sosyal İzolasyon (r = -,192, p < .01) arasında düşük düzeyde ve negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırmada ev idaresi personelinin İş motivasyonu ve alt boyutları ile İşe Yabancılaşma ve alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ev idaresi personelinin Çalışma koşulları ve İş Motivasyonu ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken; yaş, öğrenim düzeyi, medeni durumları arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Anahtar Sözcükler Ev İdaresi Personeli, Çalışma Koşulları, İş Motivasyonu, İşe Yabancılaşma.
Özet (Çeviri)
This research was planned and conducted to examine the effect of working conditions of housekeeping staff working in public institutions on work motivation and alienation. Within the scope of the research, include state agency which located within Ankara province and also 80 or more housekeeping staff were accepted to participate in the survey. In this research, tried to connect 518 housekeeping staff completely they worked in Ministry of Finance, Tax Inspection Board, Four Regional Directorates of Highways, Pursaklar Governorship, Saray Unimpeded Living, Care and Rehabilitation Center and in a public institution, but 393 housekeeping staff who accepted to participate were included to research. In this research, prepared a questionaire form to collect data. The questionnaire form that prepared for used in the research, consists of four parts. In the first part, questions that aimed to determine individual characteristics (gender, marital status, age, education level etc.) of the housekeeping staff working at the institutions, In the second part, used '' Working Conditions '' scale, in the third part '' Job Motivation '' scale used in motivation measurement and in the fourth part '' Work Alienation '' scale.