Kocaeli'de yerel yönetimlerin yerel basın ile ilişkisi
Relation of local authorities to local press in Kocaeli
  1. Tez No: 509612
  2. Yazar: SEMİHA LAVAS ÖZKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL BAŞTÜRK AKCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde yerel yönetimlerin yerel basın üzerindeki etkinliği ve her iki kurumun birbiriyle olan ilişkisi artmıştır. Araştırmada yerel yönetim birimleri içerisinde yetkinliği en çok olan belediyelerin yerel basını halkla ilişkiler faaliyetleri içerisinde propaganda aracı olarak kullandığı öngörüsünden hareketle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Kocaeli'de yazılı basında yer alan iletileri incelenmiştir. Bulgular, içerik çözümleme yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, belediyelerin siyasi bir yapılanmayla oluştukları için propaganda içerikli mesajlara sık sık yer verdikleri, Kocaeli basınının da bunu doğrudan okuyucuya ilettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the effectiveness of local governments on the local press and the relationship between the two institutions have enhanced. As the reports of Kocaeli Metropolitan Municipality in Kocaeli were examined, municipalities with the most competence in the local administration units used local media as a means of propaganda in public relations activities. The findings were examined using content analysis method. In the survey, the results of the Kocaeli press have conveyed this directly to the reader, as the municipalities frequently include propaganda messages because they are formed with a political structure.