Üremik hastalarda kateter enfeksiyonlarını öngörmede hematolojik parametrelerin prognostik önemi
The importance of hematological parameters in predicting catheter infections in uremic patients
  1. Tez No: 509617
  2. Yazar: GÖKÇE AKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek hasarına (KBH) bağlı gelişen üremi tablosu önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Üremik hastalarda kullanılan kateterler, nozokomiyal enfeksiyon gelişmesine neden olmaktadır. Çeşitli hastalıklarda hastalığın şiddeti, ayırıcı tanısı, prognozu ve mortalitesi ile ilişkisi bilinen, ortalama trombosit hacmi (OTH), nötrofil lenfosit oranı (NLO), trombosit lenfosit oranı (TLO), ortalama eritrosit dağılım hacmi (RDW), hematokrit gibi hematolojik parametreler katater enfeksiyonlarını öngörmede önemli olabilir. Çalışmadaki amacımız KBH'ı olan hastalarda OTH, NLO, TLO, RDW ve hematokrit gibi hematolojik belirteçlerin kateter enfeksiyonlarını öngörmede etkisini görmekti. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 2013 –2017 tarihleri arasında KBH tanısı ile yatan ve kateter enfeksiyonu tanısı konmuş 42 hasta (Grup 1) ve KBH nedeniyle takip edilen ve herhangi bir enfeksiyon bulgusu olmayan (Grup 2) 45 hasta retrospektif olarak dâhil edildi. Çalışmaya alınan vakalar arasında laboratuvar parametreleri açısından istatistiksel olarak karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: Katater enfeksiyonu olan KBH hastalarının %71,4'ü kadın ve yaş ortalamaları 55,4 ± 18,0 yıl idi. Vakalarının ortalama hastanede yatış süreleri 22,7 ± 12,6 gün idi. Vakaların %92,9'i hemodiyaliz alıyordu. Hastaların %54,8'inde geçici katater varken, %45,2'sinde kalıcı-port sistemli katater vardı. Vakaların %40,5'inde subklaviyan, %38,1'inde juguler ve %21,4'ünde femoral katater mevcuttu. Çalışmaya alınan vakalarda katater enfeksiyonu gelişme süresi ortalama 10,9 ± 12,1 gün idi. Grup 1'de beyaz küre sayısı (p < 0.001), nötrofil sayısı (p < 0.001), NLO (p < 0.001), TLO (p = 0.002), RDW (p < 0.001), alanin aminotransferaz (p = 0.027) ve aspartat aminotransferaz (p 5 olması ≤ 5 olmasına göre enfeksiyon riskini ortalama 46,1 kat arttırdığı, hematokrit düzeyinin ≤ %33 olması > %33 olmasına göre enfeksiyon riskini 5,42 kat arttırdığı tespit edildi. Katater enfeksiyonu olan KBH hastalarında sedimentasyon ile OTH arasında istatistiksel olarak pozitif korelasyon saptandı (r = 0.327, p = 0.037). Tartışma ve Sonuç: Sonuç olarak çalışmamızda enfeksiyonu olan KBH hastalarında NLO, TLO ve RDW düzeylerinde yükseklik ile hematokrit düzeyinde düşüklük gibi hematolojik parametreler üremik hastalarda kateter enfeksiyonunu öngörme açısından anlamlı olsa da bu parametrelerden sadece NLO düzeyinin > 5 olması ile hematokrit düzeyinin ≤ %33 olmasıenfeksiyon riskini belirgin şekilde arttırmaktadır. Bu nedenle KBH'ı olan hastalarda katater kullanımı sırasında enfeksiyon gelişmesini öngörmede NLO ve hematokrit düzeyinin sıkı takibinin yapılması kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The Importance of Hematological Parameters in Predicting Catheter Infections in Uremic Patients Background and Aim: The uremia caused by chronic kidney disease (CKD) is a major cause of mortality and morbidity. Catheters used in uremic patients result in nosocomial infection. Hematological parameters such as mean platelet volume (MPV), neutrophil to lymphocyte ratio (NLO), platelet to lymphocyte ratio (TLO), red cell distribution width (RDW) and hematocrit,which are known to be associated with the severity, differential diagnosis, prognosis and mortality of numerous diseases, can be useful in the prediction of catheter infections.In this study, we aimed to investigatethe value of hematological markers including MPV, NLO, TLO, RDW and hematocrit in predicting catheter infections in patients with CKD. Material and Methods: The retrospective study included 42 patients withCKDwho were diagnosed with catheter infection (Group 1) and 45 patients who were followed up due to CKD and did not have any infection (Group 2) between 2013 and 2017. Statistical comparisons were performedbetween the groups based on the laboratory parameters. Results: Group 1 comprised 12 (28.6%) male and 30 (71.4%) female patients with a mean age of 55.4±18.0 years. In the same group, mean hospital stay was 22.7±12.6 days, 92.9% of the patients were receiving hemodialysis, 54.8% of the patients had a temporary catheter and 45.2% had a permanent-port system catheter, 40.5% of the patients had subclavian, 38.1% had jugular, and 21.4% had femoral catheters,and mean duration of catheterization was 10.9±12.1 days. White blood cell count (p5 and ≤5 and was increased by 5.42 timesin the presence of a hematocrit level of ≤33% compared to >33% between Group 1 and Group 2. Asignificant positive correlation was found between sedimentation and MPV in Group 1 (r=0.327, p=0.037). Discussion and Conclusion: Although the hematological parameters such as elevated NLO, TLO and RDW levels and low hematocrit levels were found to be significant in the prediction of catheter infection in uremic patients, only an NLO level of >5 and a hematocrit level of ≤33% were found to significantly increase the risk of catheter infection. Accordingly, we believe that NLO and hematocrit levels should be followed upclosely in patients with CKD for the prediction of infection during catheterization.