Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların yeme tutumlarının depresif ve anksiyöz belirtilerle olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of association between eating attitudes and depressive-anxious findings in children with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 509616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı almış prepubertal kadın ve erkek çocuklarda (8-11 yaş), DEHB özellikleri, DEHB ağırlığı, DEHB alt tipi, depresif-anksiyöz belirtilerin varlığı, bu olası depresif-anksiyöz bulguların ağırlığı, yeme patern ve tutumları, iştah durumu ile ilgili olabilecek diğer faktörlerin olası ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: DEHB tanısı ve alt tipi“okul çağı çocukları için duygulanım bozuklukları ve şizofreni görüşme çizelgesi-şimdi ve yaşam boyu formu”ile belirlenmiştir. DEHB ağırlığı ve DEHB ile ilişkili özellikler“Conners anababa dereceleme ölçeği-yenilenmiş kısa form”ile araştırılmıştır. Depresif ve anksiyöz özelliklerin varlığı ve ağırlığı“çocuklarda anksiyete ve depresyon ölçeği yenilenmiş- ebeveyn ve çocuk formları”ile ölçülmüştür. Yeme tutumları ise“çocukluk çağı yeme davranışı anketi”ile değerlendirilmiştir. Fast-food tüketimi, ekran maruziyeti gibi DEHB, yeme sorunları ve depresif-anksiyöz özelliklerle ilişkili olabilecek faktörler sorgulanmıştır. Çocukların beden kitle indeksi persentilleri hesaplanmıştır. Bulgular: DEHB tanısı konmuş prepubertal çocukların (n=104) ortalama yaşı 9.49 ± 1.15 yıldı ve çalışmaya alınan bu çocukların %74'ünü erkek çocukları (n=77) oluşturmaktaydı. Örneklemin %73'ü DEHB bileşik alt tipe sahip sahip çocuklardan oluşmaktaydı ve birleşik alt tipe sahip çocuklar daha ağır DEHB, depresif-anksiyöz bulgular ve daha bozuk yeme tutumları sergilemekteydi. DEHB ağırlığı, karşıt olma özellikleri, depresif-anksiyöz özelliklerin varlığı ve ağırlığı, bozulmuş yeme paternleri ve tutumları, patolojik teknoloji kullanımı, aşırı ekran maruziyeti ve fast-food tüketimi ile ilgili önemli, karmaşık bulgular ve ilişkiler saptadık. DEHB ağırlığı ve özellikleri ve ayrıca-depresif-anksiyöz özelliklerden etkileniyormuş gibi duran yeme sorunları genellikle obezite için risk faktörü olabilecek yemeye yaklaşmak ile ilişkiliydi. Sonuç: DEHB, depresif-anksiyöz özellikler, yeme sorunları, fast-food tüketimi ve patolojik teknoloji kullanımı arasında karmaşık ve çok yönlü, birbirini besleyici ilişkiler olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this study is to explore possible relations between attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) findings, ADHD severity, ADHD subtype, presence of depressive-anxious signs, severity of this possible depressive-anxious findings, eating paterns and attitudes, other possible findings related to appetite status in male and female children (8-11 years old) diagnosed with ADHD. Materials and Methods: ADHD diagnosis and subtype was determined with“schedule for affective disorders and schizophrenia for school-age children-present and lifetime version”. Severity of ADHD and features related to ADHD was explored with“revised Conners' parent rating scale-short form”. Presence and severity of depressive and anxious findings was measured with“revised child anxiety and depression scale-child version”and“parent version”. Eating attitudes were assesed with“children's eating behaviour questionnaire”. Fast-food consumption, screen exposure which may be related to ADHD, eating disturbances and depressive-anxious features were also assesed. Body mass index percentiles of children were also calculated. Results: The mean age of prepubertal children diagnosed with ADHD (n=104) was 9.49 ± 1.15 years. %74 of the children recruited for this study was male (n=77). %73 of the sample was consisted of combined subtype of ADHD and this subtype was related with more severe ADHD and depressive-anxious findings, more disturbed eating attitudes. We found significant, complicated findings and associations about the ADHD severity, oppositional defiant features, presence and severity of depressive-anxious findings, disturbed eating patterns and attitudes, pathological technology use, excessive screen exposure and fast-food consumption. Eating disturbances which also seemed to be effected by ADHD severity and features, also by depressive-anxious findings were usually associated with food approach which may be a risk factor for obesity. Conclusion: There may be complicated and multidirectional, additive associations between ADHD, depressive-anxious features, eating disturbances, fast-food consumption and pathological techonology use