Obez olan ve olmayan polikistik over sendromlu kadınlarda fibroblast growth faktör 21 düzeyi
Fibroblast growth factor 21 levels in obese and non obese-polycystic over-syndrome women
- Tez No: 509639
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN KISAKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Hiperandrojenizm, insülin direnci, üreme çağlarındaki kadınlara özgü kronik anovulasyon ile karakterize bir endokrin hastalığı olan PKOS'un patofizyolojisi, çok sayıda klinik, laboratuvar ve deneysel verilere rağmen halen yeterince bilinmemektedir. Obezite, insülin direnci ve bu nedenle Tip 2 DM üzerinde etkili olan tanımlanmış birçok faktörden biri, yakın zamanda glikoz ve lipid metabolizması üzerindeki önemli rolü olduğu düşünülen ve tip 2 DM'de yeni bir terapötik ajan olarak öngörülen FGF ailesi içinde bulunan FGF-21'in hayvan deneylerinde gösterilen glukoz ve lipid metabolizması üzerindeki HDL arttıcı, LDL düşürücü ve insülin sensitizör etkilerinin PKOS'lu kadınlarda da gösterilebilmesi, PKOS'a yönelik yeni tedavi rejimlerine ışık tutabilir. Bu nedenle biz çalışmamızda, VKİ 30 kg/m2'nin altında ve üzerinde olan hastalar arasındaki FGF-21 düzeyinin karşılaştırılmasını ve bu sonuçların sağlıklı kontrol grubu ile kıyaslanması amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Toplam 92 kadın incelendi. VKİ
Özet (Çeviri)
Aim: The pathophysiology of PCOS, an endocrine disorder characterized by hyperandrogenism, insulin resistance, female chronic anovulation in reproductive ages, is still poorly understood despite numerous clinical, laboratory and experimental data. Obesity, insulin resistance, and thus, one of the many identified factors that are effective on Type 2 DM is that of FGF-21, which is thought to play an important role on glucose and lipid metabolism in the near future and which is a new therapeutic agent in type 2 DM demonstration of effects of HDL-boosting, LDL-lowering and insulin sensitisers on glucose and lipid metabolism demonstrated in animal experiments in women with PCOS can shed light on new treatment regimens for PCOS. For this reason, we aimed to compare the FGF-21 levels between patients with and without VKI 30 kg / m 2 and to compare these results with the healthy control group. Methots: A total of 92 women were examined. 62 volunteers, 36 of whom were BMI