Depth assesment of an absorber in a semi-infinite medium by continuous wave diffuse reflectance
Saçkan yarı-sonsuz ortamda bir soğurganın uzamsal-ayrımı sürekli-dalga yayık yansıma ölçümleriyle konumlandırması
- Tez No: 509650
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜLSOY, PROF. DR. ATA AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yarı-sonsuz saçkan bir ortama gömülü bir soğurganın konumlandırımlası için uzamsal-ayrışmış sürekli-dalga yayık yansıma ölçümlerine dayanan bir metod önerilmi³tir. Soğurganın derinliği tek dalga boyunda uzamsal-ayrışmış yayık yansımanın tek çizgi üzerinde bulunan iki algıç tarafından ölçülmesiyle kotarılır. Soğurganın algıçlardaki ölçümde yol açtığı kaymaların oranı ile sürekli dalga yayık yansıma denklemleri ile bulunan Orana-karşı-Derinlik Eğrileri karşılaştırılması ile soğurganın derinliği bulunur. Formülasyondaki yaklaşıklığın yol açtığı ve derinlik kestirimindeki hatalar değişik kaynak-algıç yerleştirilmeleri için çalışılmıştır. Kaynağın soğurgana göre yanyönlü yerleştirilmesinin etkisi çalışıldı. Arkaortamın optik özelliklerinin yanlış öngürüsü dolayısıyla meydana gelebilecek hatalar için de bir strateji önerilmiştir. Çalışmanın teorik bulguları bir soğurganın derinliğinin 0.1 mm kesinlik ile soğurganın soğurma katsayısı ve ebatından bağımsız olarak elde edilebildi§ini göstermiştir. Yaklaşım deneylerle sınanmış ve teorik sonuçların deneyle uyuştu§u görülmüştür.
Özet (Çeviri)
DEPTH ASSESSMENT OF AN ABSORBER IN A SEMI-INFINITE MEDIUM BY CONTINUOUS WAVE DIFFUSE REFLECTANCE A method to locate an absorber embedded in a semi-innite turbid medium by spatially-resolved continuous-wave diuse reectance measurements is introduced. The possible of use the method as a priori information in diuse optical imaging is discussed. The depth of the absorber is assessed by single wavelength spatially-resolved continuous-wave diuse reectance measurements by two detectors in a radial row. The ratio of perturbations introduced by the defect at two detectors is used to be matched with Ratio-vs.-Depth curve which are generated by approximate formulae of continuous wave diffuse reflectance. The error due to approximation and the error in depth assessment are studied for dierent cases revealing favorable source-detector placements with respect to planar position of the defect. The effect of lateral displacement of the source with respect to defect is studied. A strategy to overcome errors introduced by erroneous prediction of background medium optical properties is suggested. Theoretical results indicate that the depth of the absorber can be obtained with 0.1 mm precision independent of its absorption coeffcient and its size for the values chosen in the study. The approach is tested experimentally, and it is observed that theoretical results t with experimental data.