İstanbulun çevresel doğal radyoaktivitesinin tayini ve doğal radyasyonların yıllık etkin doz eşdeğeri
  1. Tez No: 66414
  2. Yazar: GÜRSEL KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET R. BAYÜLKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada genel olarak çevresel doğal kaynaklarda bulunan doğal radyoaktivite değerlerinin veya doğal radyonüklit konsantrasyonlarının tayin edilmesi ve bu doğal kaynaklardan yayınlanan farklı tipteki radyasyonların ölçülmeleri ile de bir yerin veya bölgenin doğal temel radyasyon seviyelerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bunun için İstanbul şehri seçilmiş ve şehir radyolojik açıdan ele alınarak incelenmiştir. Bölüm 2' de doğal radyoaktivitenin tanımı yapıldıktan sonra doğal radyonuklidlerin bulunduğu toprak su ve hava gibi doğal radyoaktivite ortamları ve çevresel doğal gama radyasyon kaynaklan hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Bölüm 3' te çalışmanın amacını teşkil eden İstanbul şehri radyolojik açıdan ele alınmış, şehir toprağı, çevresinde bulunan deniz sulan ile halk içme suyu ihtiyacını sağlayan göller ve şehir şebeke sulan, şehrin yüzeye yakın atmosferinde bulunan doğal radyonuklidlerin aktivite konsantrasyonları ve halk taralından tüketilen gıdalardaki doğal radyoaktivite düzeyleri gama spektrometrik analiz yöntemiyle tespit edilmiştir. Ayrıca, şehir içinde ve çevresinde doğal gama radyasyon ölçümleri alınarak şehrin doğal temel radyasyon seviyesi belirlenmiştir. İstanbul evlerinde alınan radon ölçümleri ile yapı malzemelerinden kaynaklanan 222Rn konsantrasyonları tayin edilmiştir. İncelenen toprak, hava, su ve gıdalar gibi insan yaşamı için gerekli olan bu doğal ortamlarda bulunan doğal radyoaktif maddeler ve doğal radyasyon kaynaklarından insanın hangi oranlarda dozlara maruz kalındığı belirlenmiş ve yıllık etkin doz eşdeğerleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural radioactivity originates from extraterrestrial sources as weH as from radioactive elements in the earth crast. The radioactivity of the earth includes the primordial (terrestrial) radionucüdes such as ^“ü, ^'U, 232Th, *°K and ”Rb. The majority of these are isotopes of the heavy elements. Terrestrial sources of radiation are the radionucKdes with very long half-life, which exist within the earth since its formation several billion years ago have not substantially decayed. Extraterrestrial sources orginate cosmic rays which come from outer space. Cosmic rays which have high energy entering in the earth's atmosphere from outer space are known as primary cosmic rays. Primary cosmic rays produce neutrons, protons, pions, kaons and cosmogenic nucüdes such as 3H, 7Be, 10Be, 22Na and Na when they interact with the nuclei of atoms present in the air. Cosmogenic radionuclides are known as secondary cosmic rays too. Natural radionuclides exist in soil, air,water, food and building materials. Penetrating radiations and radioactive materials pervade the natural environment. Main types of radiations are gamma rays, alpha and beta particles and neutrons. People exposure to terrestrial and extraterrestrial radiations during their life. The exposure of man to these radiations occurs from sources outside of the body (tbis is external exposure) and upon the decay of radionuclides taken into the body through ingestion and inhalation (this is internal exposure). Natural sources are very important for the assesment of radiation doses in man, because the natural ionizing radiation is the largest contributor to the annual effective döşe equivalent. The main objective of this study is to evaluate istanbul city from the point of radioligical view. For this purpose, it was determined natural concentration of radionuclides in soil samples taking from different areas of the city and hiçe sea water around the city, lake water which supply drinking water to the city, the atmosphere near to the surface of the city and foods. Additionally, yearly radiation doses from these sources taken by the people who living in istanbul was calculates. This study continued two years.Natural radioactivity in istanbul soil samples, Öne of the objectives of this study was to identify and determine natural radionuclides activity concentration in soil samples collected from 35 locations in and around the istanbul city. 105 soil samples were collected at 0-10 cm depth level. The samples were collected from uncultivated fields. The collected samples were weighed individually, dried, pulverized, homogenized and sieved to l mm mesh. Meshed soil samples were transfered to Marinelli beakers which have 1000 mi capacity. Soil samples are weighed and carefiılly sealed for 30 days to reach secular equilibrium of radium and radon and their respective progeny. After that ali soil samples were counted in a high resolution gamma-ray spectrometer to analyze radionuclides. The counting time for each sample and background was 50000 seconds. To calculate the concentrations of radionuclides, the detector eflSciency as a function of energy for the same counting geometry was considered. The concentrations of different radionuclides were calculated based on the measured detector efficiency. Radionuclides which are present in İstanbul soil samples are 226Ra, 214Pb and 214Bi wbich are from *"U series and ^Ac, 212Pb, 212Bi and ^Tl which are from ^Th series,