Layer specific distribution of muscarinic receptor M2 in the sensory motor areas of rat brain
Sıçan beynindeki duyu-motor alanlarında muskarinik reseptör M2 kompleksin katmansal dağılımı
- Tez No: 509701
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Dokunmayla ilişkili nöron aktivitesinin dikkate bağlıdeğişimi tam olarak bilinmemektedir. Önceki çalışmamızda kolinerjik reseptörlerin birincil beden duyusu korteksindeki titreşimsel uyarılabilen nöronlar üzerindeki etkilerini inceledik ve muskarinik reseptör bağlantılıyanıtların korteks katmanlarına göre değiştiğini gördük. Temel sebep korteksteki lokal bağlantısal farklılıklardır. Tez çalışmamızın amacı kortekste bulunan muskarinik reseptör 2 (M2)'yi immünfloresans tekniği ile işaretlemektir. Böylece M2'nin dağılımı daha iyi görülebilecek ve devre yapısıda anlaşılabilecektir. Ayrıca, motor korteks ve birincil beden duyusu korteksi bıyık alanı ve arka ayak alanı arasındaki farklar incelenebilir. Yedi Wistar albino sıçanda ilgili beyin alanlarından 50 µm kalınlığında koronal kesitler alınmıştır. Primer antikor olarak fare monoclonal anti-mAChR2 (IgG1) antikoru ve sekonder antikor olarak da Alexa Fluor 594 kullanılmıştır. Katman kalınlığı ve toplam hücre sayısımı için bazı kesitler etidyum bromit ile boyanmış. M2 reseptör kompleksi (M2RK) manuel olarak sayılmış ve istatistiksel analizler üç farklı bağımlı değişken üzerinden yapılmıştır: katmandaki ortalama M2 reseptör kompleks sayısı (N), katman kalınlığına göre normalize edilmiş ortalama M2 reseptör kompleks yoğunluğu (D) ve katmandaki ortalama M2 reseptör kompleks sayısının toplam hücre sayısına oranı (C).
Özet (Çeviri)
Current understanding of attentional mechanisms within the tactile modality is not fully known. We have recently studied muscarinic receptor-mediated responses of vibrotactile neurons which vary according to cortical depth due to the differences in the local connectivity in the cortex. The aim of this study is to characterize specific muscarinic receptor subtype (M2) by immunofluorescence technique for understanding the role of these receptors within the associated cortex. In particular, differences between barrel field (S1BF), motor cortex (M1) and hindlimb area (S1HL) of the rat SI were investigated. Coronal sections (50 µm) from 7 Wistar Albino rats were obtained for each area. Mouse monoclonal anti-mAChR2 was used as primary antibody and goat anti-IgG1 with Alexa Fluor 594 was used as secondary antibody. Ethidium bromide was used on additional sections to determine layer thicknesses and total number of cells within a layer. Statistical analyses were performed on three dependent variables: Average number of M2 receptor complexes (M2RC) in a layer (N), average number of M2RC normalized with layer thickness (D), and average number of M2RC per total number of cells in a layer (C).