Çizgi romanın tarihsel düzlemde baskı sanatları ile kesişimi
Intersection of printmaking and comics in historical perspective
- Tez No: 509716
- Danışmanlar: PROF. GÜLBİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bugün çizgi roman dendiğinde akla yalnızca tüketim toplumunun karın ağrısından doğmuş ve hızla tüketilmek üzere servis edilmiş hikaye resimleme sanatı gelmektedir. Çoğu kaynakta yirminci yüzyıl sanatı olarak tanımlanmış olan bu dal, edebi sanatları ve resmi harmanlamaktan öteye geçmiş, kendi kurgu, anlatım ve görsel biçimini yaratan bir hale bürünmüştür. Hatta modern anlamda ilk çizgi roman örneği olarak genellikle Richard Fenton Outcalt'in“The Yellow Kid (Sarı Çocuk)”(1896) gazete bandı kabul edilir. Çizgi romanın Kökleri hakkında çok fazla bilgiye ulaşılamamaktadır. Kimi kaynaklar çizgi romanın, mağara resimlerinden, hiyerogliflere kadar uzandığı iddia etmektedir. Ancak hikayesi bilindiğinden çok daha öncesine uzanan çizgi roman, zamanının hiciv dolu karelerinden filizlenir. Bu tezde çizgi romanın şimdiki anlamını kazanana kadar baskı sanatlarıyla omuz omuza geliştiği, Rodolphe Töpffer ve William Hogarth'lı o ilk yıllara değinmek hedeflenmiştir. Resimde ilk panel kullanımı ve yazının ilk resme dahil oluşuna değinilecek, çizgi romanın bugünkü anlamını kazanana kadar geçtiği yollar takip edilerek biraz da olsa köklerinin anlanmasına çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today comics are almost like a symbol of consumption. This art form is being treated like it has to feed the hungry belly of the consumer society. It was only recently Comics are classified as an art form. In many source this form of art shown as it belongs to 20th century. Some comic historians indicate that Richard Fenton Outcalt's comic strip: The Yellow Kid (1896) should be accepted as the first printed comic in the history. Also according to some historians any cave painting or hieroglyphics could be considered as the first comic attempt. Beside all this can be said that comic itself did bloom in the hands of satire. The writer will try to look through the keyhole to the dark history of comic and how it encounter with printmaking. In this thesis comic will reveal itself in the hands of Töpffer and Hogarth.