Kararlı şartlarda kontrollu katılaştırılmış Zn+%4A1 ve Zn+%4A1 (Cu, Fe ve Mg ilaveli) alaşımlarında mikroyapı ve bileşen dağılımı
- Tez No: 2176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
- I - OZET- Bu çalışmada ı döküm endüstrisinde basınçlı döküm ile parça üretiminde çok yaygın bir kullanım alanı bulan Zn+%4 Al alaşımının, laboratuvar şartlarında ve yüksek sa fiyetteki metallerle hazırlanması“ve kontrollü katılaşma sonucunda oluşan mikroyapı ile katı faz dağılımı incelen miştir, Uygulamadaki alaşımın bileşiminde mevcut elementle rin oranları göz önünde bulundurularak, bakır (%0.1, %0.75, %1.56) demir (%0.1) ve magnezyum (%0.06) ilave edilmiş, aşa ğıda belirtilen büyüme hız (R) ve katı önündeki sıvı içinde sıcaklık gradyanı (G5) değerlerinde katılaştırma yapılarak fazlar üzerindeki yapısal etkileri ayrı ayrı incelenip, çinko, alüminyum ve bakırın her iki faz içersindeki dağılı mı mikroprob yardımı ile ölçülmüştür. Büyüme hız değerleri} hazırlanan alaşımların ”Yapı sal aşırı soğuma kriterine“ göre kararlı ve sürekli büyüyen dendritik ve ötektik fazlardan meydana gelmiş şekilde oluş ması için, soğuma oran (C%/R) değerleri (0.47xl05oCsn/cm2 ile 11.25°Csn/cmz) arasında seçilmiştir. İlave edilen ala şım elementleri, mikroyapıda üçüncü bir faz oluşturmadıkla rı için (yalnız ötektik, dendritik faz mevcut) bu alaşımlar- dada aynı soğuma oranları kullanılmıştır. İncelenecek alaşımları alumina tüp içersine bir vakum sistemi ile doldurarak, katı önündeki sıvl içersinde sıcaklık gradyanı G^St^C/cm, 56°C/cm. 90°c/cm olmak üzere, Rr0.8xl0~^cm/sn, 4x1 0”“4 cm/sn ve 8x10 cm/sn büyüme hızların da bir düşey fırından geçirilerek tek yönlü ve kontrollü katılaşmaları sağlanmıştır. Bu sistem ile belirli uzunluk ta katılaşari numuneler ani soğutularak, sıvı-katı ara böl gesi ve katılaşmanın devam ettiği andaki şekliyle ötektik dendritik fazlardan oluşmuş katı faz elde edilmiştir. Ötektik çizgisinin hemen 1 mm altında alınan numu ne yüzeyi üzerinde yapılan mikroskop ve mikroprob çalışmala rı, katılaşma şartları belli alaşımda yapı karakteristikleri nin ve alaşım elementlerinin dağılımını inceleme olanağını vermiştir. Bu çalışma ile bulunan sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. 1) Zn+%4 Al alaşımında kontrollü katılaşma sonucunda oluşan yapı, lamelli ötektik-dendritik ve hakim fazın ise lamelli ötektik olduğu bulunmuştur.- II 2) Ötektik lamelleri, büyüme hızının (R) artışı ile incelip, lameller arası mesafe (A) azalmıştır. Büyüme hızı azaldıkcada lameller arası mesafe artıp kabalaşmaktadır. La meller arası mesafe ile büyüme hızı arasındaki ilişki ( A = Sabit.R n ) şeklinde bir bağıntı ile gösterilirse, bu bar, ğmtıdaki ( n) değişkeni Zn+%4 Al alaşım sisteminde n =-0. 36. ile n=r0.41 arasında bulunmuştur. 3) Zn+%4 Al alaşım sistemine Cu {'£0.1,. %0.75, %İ.56), Fe (%0;i) ilavesinin lameller arası mesafeye ve lamel şekli ne belirgin bir etkisi olmamış yalnızca lameller belirli mik tarda kabalaşar ak yukarıda sözü geçen ( n ) değişkeninde küçük bir artış olmuştur. (Cu1 da maksimum n= -0.43) ' 4) Zn+%4 Al sisteminde %0. 06 magnezyum ilavesi koloni ötektik yapı oluşturmuş, lamel”şekli kırılmış lamellere ve çubuklara dönüşmüştür. 5) Dendritler; büyüme hızının düşük olduğu deneylerde (R:0.8xl0-4cm/sn ile R = 2x1 0-4 cm/sn) hücresel dendrit veya hücrelere dönüşmüştür. 6) Zn+%4 Al alaşım sisteminde dendritler arası mesafe (d) ile soğuma hızı (Gyt'R) arasındaki bağıntıya ait (n) değe ri (n=-0.16) bulunmuştur. 7) Zn*%4 Al alaşım sistemine Cu, Fe ve Mg ilaıve edile rek yapılan çalışmalarda, dendritler arası mesafe (d) ile soğuma hızı arasındaki bağıntıya ait (n) değeri-J n = -0.19 ila n=-0.28 arasında bulunmuştur. ' 8) Sıvi-katı ara bölgesinde kalan dendrit boyları ila ve edilen üçüncü element etkisiyle artmış ve dendritler iri-, leşip kabalaşmıştır. 9) Bakır ve demir nispeten dendrit, magnezyum ise ötektik faz içersinde çözünmüştür. 10) Dendrit oluşumunun, mikroprob verilerine göre çizi len kapalı bileşim eğrilerinden sütunsal olduğu tespit edil miştir. 11) Alüminyumun segregasyon qr anı fazlar arasında büyü me hızına göre bir değişim göstermiş, fakat faz (dendrit) içersinde belirli bir değişim göstermemiştir. 12) Bakırın segregasyon oranı faz içinde ye fazlar ara sında belirli bir değişim göstermemiştir.- Ill - Zn %4 Al ye buna ilave edilen bakır (%0.1, %0.75, \ %1.56), demir (%0"1), Magnezyum (%0.06) ile oluşturulan ala şımların kontrollü katılaştırılması, bunların mikroyapı ve segregasyon etüdleri ilk defa yapılmış olduğundan yukarıdaki sonuçları literatür île karşılaştırma olanağı yoktur. Ancak ötektik lamellerinin büyüme hızına göre değişimi ve ötektik- dendritik yapı içeren başka alaşımların katılaşma karakteris tikleri hakkında yapılan araştırmalar '*X3*) sonucunda bulunan değerler ile bu çalışma sonucunda elde edilen bulguların mukayesesi yapıldığında açık bir uygunluk görülmektedir.
Özet (Çeviri)
- IV - SUMMARY It is very difficult to determine the solidifi cation parameters on a cast piece produced with conventional processes. It is possible however to obtain results by studying the microstructure of a controlled solidified liquid; the solidification parameters of which having been predetermined. In this thesis, the microstructure and phase distribution obtained by steady-state unidirectional solidification of Zn 4%A1 Alloy had been investigated. The alloy is widely- used in foundries producing parts with low-rpressure Casting technique. High purity metals were used throughout the research. To determine their specific effects on the solidified phases, copper (%0.1, 0.75 and 1,56), iron (%0.1) and magnesium in the liquid at the interface and the growth rate (R) have to be controlled. 2) In Zn+4%A1 Alloy and the others Zn+4%A1 alloys containing Cu (0.10%, 0.75% and“ 1,56%), Fe (0,10%), Mg (0.06%) a steady growth of the dendritic eutectic phase can be obtained only”at cooling rates Gs/R=l»4 x 105 °C.sec/cm2, according to“Constitutional supercooling criteria**. In this work the values used^ ~ for cooling rates were between Gs/R= 0.47 x 10 0C;sec/cm and Gs/Rsll.25 x 105 0C.sec/,em2. 3) Following the controlled solidification of Zn+4%A1 alloys, a main phase of eutectic with lamellar structure was obtained. - 4) The eutectic lamellae became thinner and the distance between two lamellae decreased as the growth rate increased and vice-versa. The relation between the growth rate and the interlamellar distance can be expressed with the fallowing equations i X = constant* R n, where (ri) depends on thermal gradient. ?- VII - ;? ”.fi,.“'.,. (For example m Zh+4%Jİ1 system) ( for G^=38°C/cm n=- 0.34 Gs=56°C/cm ns- 0.36 G^90°C/aa n=- 0.41 is, 5) The distance between the lamellae, was not affected by; Cu (0.10%,. 0.75%, 1.56%) and Fe (0,10%). Howeyer some coarsening of lamellae had slightly increased the value of (n). In Zn+4%Al+l-.56%Cu system (n) became -0.43 Gs being 90°C/cm. f 6) By the addition of only 0,06%Mg to Zn+4%A1 system a colony eutectic structure was obtained and eutectic lamellae were found to be broken and sometimes transformed into ”rods in mterderidritic areas. 7) At slower growth rates ( Rr0.8 x 10 cm/sec and Rs;2 x 10-4 cm/sec) normal dendrites were transformed into cellular-dendrites or totally full grown cells. 8) Primary dendrite arm spacing (d) was related to the growth rate (GS*R) according to the equation do