AISI 1020 çeliği ile 24CrMoV55 çeliğinin MAG yöntemiyle kaynak edilebilirliğinin araştırılması
- Tez No: 50977
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEN HAKSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi AIS1 1020 ÇELI?I(C20) İLE 24CRM#V55 ÇELİ?İNİN MAG -KAYNAK YÖNTEMİ İLE KAYNAK EDİLEBİLİRLİ?İNİN DENEYSEL OLARAK ARAŞTIRILMASI Ali İhsan KORUK Fırat üniversitesi Fen Bilimleri Estitüsü Metal Eğitimi Anabilim Dalı 1996, sayfa: 102. Bu çalışmada AISI 1020 Çeliği ile 24CrMoV55Çeliğinin GMAW yöntemi ile kaynaklanabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, Kardemir A.Ş. 'den temin edilen malzemeler yine aynı kurumun atelyelerin de kaynak edilmiş, kaynaklı bağlantıların, mekanik testleri ile mikrografik muayeneleri sözkonusu kurumun labaratuvarlarında,SEM analizleri ise O.D.T.Ü. Metalürji Mühendisliği labaratuvarlarında yapılmıştır. Bu çalışmada ; 1.ve 2. bölümlerde MAG-kaynak yöntemi ve parametreleri verilmiş, 3. ve 4. bölümde ise ITAB ve özellikleri anlatılmış ve karboneşdeğeri nin önemi belirtilmiştir. 5. bölümde farklı çeliklerin kaynak edilebilirliklerini ve bu konuyla ilgili litaretür bilgileri sunulmuştur. 6. bölümdeIV deneysel çalışmalar anlatılmıştır. Burada uygulanan yöntem MAG olup.ilave malzeme olarak SGMo kullanılmıştır. Kaynak ön tavlı ve ön tavsız olarak çok paso ile yapılmıştır. Kaynaklı numunelere Charpy, çekme ve eğme testleri uygulanmış, kaynak bölgesinin mikrosertlik değerleri (HV10) ölçülmüş, yine kaynak bölgesinin optik mikroskopla mikro yapısı incelenmiştir. Son olarak, mekanik testlerde kurulan numuneler için SEM analizi uygulanmıştır. Sonuçta sözkonusu malzeme çiftinin buyöntemle, ön tavlama uygulanması şartıyla, güvenle kaynak edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Msc Thesis INVESTIGATION OF WELDABlLlTY OF AIS1 1020 STEEL AND 24CrMoV55 STEEL WITH GMAW Ali İhsan KORUK Fırat University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Metal Education 1996, Page:102. In this study the voidability of AISI 1020 and 24CrMoV55 steel with GMAW were investigated with this aim the materials provided from KARDEMİR CO. - KARABÜK were welded in the tests and microstructural analysis of the welded and unwelded the materials were done in theVI laboratories of the same industrial plant SEM analysis were performed in the Metallurgical Engineering Departmant of METU - ANKARA In the first and second chapter the parameters of GMAW in the 3rd and 4th chapter the HAZ and its characteristics are given. In the 5th chapter the voidability of diffrent materials and literature research on this subject are presented. In the final chapter ( chapter 7 ) the results and conclusions are presented. The materials were welded using SGMo filler metal in multi - pass with and without pre-heating. The welded specimens were applied charpy tensile and bending teste, The microhandness of weld region was measured by HV1 0 hardne^ The microstructure of the weld region were investigated with optical microscope optical spectrometer and ultrasound. The fractured surfaces of the specimens from mechanical tets were investigated with SEM. As a result, it was understood that there materials could be welded safely on condition that pre- heating was applied, with GMAW.