Lazer aşındırma parametrelerinin değişimi ile gümüş nano parçacık üretiminin optik sınırlamaya etkisi
The effect of changing laser ablation parameters on optical limiting of silver nanoparticles production
  1. Tez No: 509784
  2. Yazar: IRMAK GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME GÜL YAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, lazer aşındırma tekniği ile üretilen gümüş nano parçacıklarının (AgNP) doğrusal olmayan optik sınırlama özellikleri araştırılmıştır. Giriş akısı, üretim süresi gibi lazer aşındırma parametrelerinin optik sınırlama özellikleri üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Açık yarık z-tarama tekniği, üretilen AgNP'lerin optik sınırlama özelliklerini araştırmak için kullanılmıştır. Malzemenin hazırlanması sırasında Nd: YAG lazerinin ikinci harmoniği olan 532 nm dalga boylu, 4 ns darbe süreli ve 10 Hz tekrarlama frekansına sahip lazer kaynağı kullanılmıştır. Lazer aşındırma tekniğinde giriş akı değerleri 477 J/cm2, 637 J/cm2 ve 796 J/cm2 olarak seçilmiştir, aşındırma süreleri 1 saat ve 1.5 saat olarak belirlenmiştir. Giriş gücü ve aşındırma süresinin arttırılmasının, daha iyi optik sınırlama performansının göstergesi olan optik sınırlama akısı eşik değerinin (Fth) düşmesine neden olduğu bulunmuştur. En iyi optik sınırlayıcı performans 796 J/cm2 giriş akısı ve 1.5 saat aşındırma süresi için (Fth=0.79 J/cm2) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nonlinear optical limiting properties of silver nanoparticles (AgNP) produced by laser ablation technique were investigated. The effects of laser ablation parameters, such as input fluence and production time, on the optical limiting properties were determined. Open aperture z-scan technique was used to investigate the optical limiting properties of produced AgNP. During the preparation of the material, the second harmonic of the Nd: YAG laser with 532 nm wavelength, 4 ns pulse duration and 10 Hz repetition rate was used. In the laser ablation technique, input fluence values were selected as 477 J/cm2, 637 J/cm2 and 796 J/cm2, and ablation time was determined as 1 hour and 1.5 hours. It was found that increasing input power and ablation time caused optical limiting fluence threshold value (Fth) to decrease, which is the indication of better optical limiting performance. The best optical limiting performance was achieved (Fth =0.79 J/cm2) for 796 J/cm2 input fluence and 1.5 hour ablation time.