Ray aşınmalarının azaltılması için kullanılan modern yöntemlerin karşılaştırılması
Comparision of modern methods for reducing rail wear
- Tez No: 509791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Demiryolu en iyi ve en ekonomik ulaşım sistemlerinden biridir. Demiryolu hattı; ray, travers, balast ve bağlantı malzemelerinden oluşur ve bu ulaşım sisteminin ilk maliyetine ek olarak, bakım maliyeti de yüksektir ve bu harcama demiryolunun farklı bileşenleri için farklıdır. Hattın en hassas kısmı, tekerleklerle doğrudan temastan dolayı ray sayılabilmektedir. Bu direkt temas rayların deformasyonuna neden olur. Demiryolu kusurları içinde ray aşınması en yaygın kusur tiplerinden biridir. Aşınmış ve arızalı rayların yenilenmesi için büyük harcamalar yapılmaktadır. Öte yandan, demiryolu ulaşım sisteminin yüksek hız, güvenlik, çevre dostu, yüksek kapasite ve konfor gibi önemli avantajları, yolcu sayısı ve yükü arttırmıştır. Bu rutini korumak için demiryolu yetkilileri yolcu taleplerini ve ihtiyaçlarını dikkate almalıdırlar. Yolcularının en önemli taleplerinden biri güvenliktir. Bu nedenle, güvenlik mümkün olan en yüksek düzeyde arttırılmalıdır. Demiryollarında güvenlik, farklı faktörlerden etkilenir ve bu faktörlerden biri, bazen raydan çıkmaya neden olan ray aşınmasıdır. Bu nedenle, bu tez çalışması kapsamında, ray ve tekerlek aşınmasını etkileyen faktörler ve aşınmanın azaltılması ve kontrol edilmesi için kullanılan yöntemler araştırılmıştır. Dünya çapında ray aşınmasının azaltılması için yağlama, sertleştirilmiş ve mukavemetli raylar, yatar gövdeli trenlerin kullanılması, tekerlek ve ray profillerinin taşlama makinesi ile yeniden şekillendirilmesi gibi pek çok farklı yöntem kullanılmaktadır ve demiryolu yetkilileri için uygun, etkili ve ekonomik olan yöntemlerin seçilmesi çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Railway is one of the best and most economical transportation system. The railway track has various components such as rail, traverse, ballast, fastening materials. In addition to the initial capital of the railroad, maintenance consumption is also high, and this consumption differs for different components of the railway. One of the most vulnerable part of the track is rail due to direct contact with the wheels. This direct contact will cause deformation of the rails. Among the railway defects rail wear is one of the most common defect type. There is a huge amount of money expends for renewal of worn and defected rails. On the other hand, significant rail transportation advantages, such as high speed, safety, discipline, environmentalist, capacity and comfort have increased the number of passengers and goods. To keep this routine, the railway authorities must consider the passenger demands and requirements. One of the most important demands of passenger is safety. Thus, the safety must be increased in high possible level. In railway systems the safety is impacted by different factors and one of these factors is rail wearing which sometime causes derailment. Therefore, in this thesis factors which affect rail and wheel wear and methods for reducing and controlling of wear are investigated. For decreasing of rail wearing there are different methods such as lubrication, using of head hardened and strengthened rail, using of tilting train, reshaping of wheel and rail profile by grinder machines and etcetera in use around the world and selecting of suitable, effective and economic methods is very important for railway authorities.