Stockwell dönüşümü kullanılarak sismik yansıma verilerinde gaz birikimlerinin belirlenmesi
Determination of gas accumulation in seismic reflection data using Stockwell transform
  1. Tez No: 509799
  2. Yazar: AVNİ OZAN BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUĞRUL BAŞOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, sismik yansıma yönteminde zaman–frekans Dönüşümünün önemi ve ne tür yöntemlerle yapılabileceğini anlatmak için hazırlanmıştır. Zaman-frekans ayrışımı ile bir verinin frekans içeriklerine göre genlik veya zamana göre frekans değerlerinin ne tür dağılımlara sahip olduğu bulunabilir. Bulunan veriler zaman-frekans ayrışım haritası olarak veya zaman-genlik grafiği olarak görüntülenip yorumlanabilir. Bu çalışmada Stockwell Dönüşümü kullanılarak sismik yansıma kesitleri analiz edilmiş ve gaz birikimlerinin yerleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonunda elde edilen anomali sonuçları Stockwell Dönüşümü ile gaz birikimlerinin belirlenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This project was prepared to explain importance of time-frequency conversion in seismic reflection method and what kind of methods can be used. It is possible to find out what kind of distributions have amplitudes according to frequency or frequency according to the time interval of the data with Time-frequency decomposition. The data can be displayed as a time-frequency separation map or as a time amplitude graph. In this study, Seismic Reflection Sections were analyzed and tried to determine the location of gas accumulations by using Stockwell Transform. The anomaly results show that the Stockwell Transform could determine the gas accumulations.