Çok oturumlu sınavlarda kitapçık optimizasyonu
Booklet optimization in multiple session exams
- Tez No: 509800
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KAMIŞLI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ders çizelgeleme ve sınav çizelgeleme problemleri eğitimsel zaman çizelgeleme problemlerinin alt kümesi olan ve akademik camialarda sıklıkla karşılaşılan optimizasyon problemleridir. Bu tarz problemler sınıf kapasitelerinin aşılmaması, kullanılan tüm sınıflara gözetmen atamasının yapılması, ortak derslere sahip öğrencilerin farklı sınav oturumlarına atanması gibi kısıtlardan oluşurken, amaç fonksiyonları da ders ataması yapılan günlerin en küçüklenmesi ya da sınav yapılacak günlerin en küçüklenmesi gibi işlemlerden oluşmaktadır. Bu çalışmada, her sınav döneminde dört oturumda gerçekleştirilen Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sınavları için en az kitap türüne ulaşmayı amaçlayarak derslerin, sınav oturumlarına ve sınav kitaplarına yerleştirilme işlemi olan oturum düzeni oluşturulmuştur. Açıköğretim Fakültesi sistemi sınavlarının büyük öğrenci kitlesine sahip olması sebebiyle, çalışma sonunda elde edilecek ufak bir iyileşmenin ekonomik açıdan önemli katkı sağlayacağı öngörülmüştür. Bu çalışma kapsamında, sistemin tüm kısıtları araştırılarak 0-1 tam sayılı bir matematiksel model kurulup sonuçları incelenmiştir. Problemin karmaşıklığı dolayısıyla matematiksel model en iyi çözümü veremediğinden bir sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Algoritmanın sonuçları mevcut sistemin sonuçları ile karşılaştırılıp sonuçlar yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
Course scheduling and exam scheduling problems are optimization problems that are a subset of educational scheduling problems and frequently encountered in the academic community. These types of problems consist of constraints such as not exceeding class capacities, assigning supervisors to all classes used, assigning students with common courses to different examination sessions, while objective functions consist of minimizing the days of course assignment or minimizing the days of exams. In this study, aiming at reaching at least booklet for Anatolian University Open Education Faculty exams held in four sessions in each examination period, session planning which is the process of the placement of the lessons into the exam sessions and exam books has been established. Because of the large student population of the Open Education Faculty system examinations, it is predicted that a small improvement at the end of the study will make a significant contribution to the economy. For this process, all the constraints of the system are investigated and an 0-1 integer mathematical model is established and the results are examined. Because of the complexity of the problem, the mathematical model can not give the best solution, so an heuristic algorithm has been developed. The results of the algorithm are compared with the results of the current system and the results are interpreted.