Harran Ovası koşullarında bazı tatlı sorgum (Sorghum bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr.) genotiplerinin verim ve verim öğelerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield characteristics of some sweet sorghum (Sorghum bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr.) genotypes under Harran plain conditions
- Tez No: 509857
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, bazı tatlı sorgum genotiplerinin, verim ve bazı verim öğelerinin belirlenmesi amacıyla, 2016 yılı ikinci ürün yetiştirme sezonunda Şanlıurfa koşullarında yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme deseninde; dört tekerrürlü olarak, 12 adet tatlı sorgum genotip'i ile yürütülmüştür. Çalışmada çiçeklenme süresi, salkım oluşturma süresi, fizyolojik olgunlaşma süresi, bitki boyu, yatma durumu, sap oranı, yaprak oranı, salkım oranı, sap verimi, tane verimi, biokütle verimi, kuru madde verimi, özsu verimi ve suda çözünür kuru madde oranı gibi özellikler incelenmiştir. Sap verimi, özsu verimi ve suda çözünür kuru madde oranı (brix) açısından, UNLY-hybrid-4, Blue Ribben, Rex ve Colman tatlı sorgum çeşitlerinin diğerlerine göre daha yüksek değerler verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Şanlıurfa conditions during the second crop growing season of 2016 in order to determine yield and some yield parameters of some sweet sorghum genotypes. The experiment was designed complete randomized blocks design with four replicates, with 12 sweet sorghum genotypes. In the study, flowering period, bunching period, duration of physiological maturation, plant height, logging, stem ratio, leaf ratio, bunch ratio, stem yield, grain yield, biomass yield, dry matter yield, plant juice yield and water soluble dry matter ratio properties were investigated. It was determined that UNLY-hybrid-4, Blue Ribben, Rex and Colman sweet sorghum cultivars gave higher values than other ones in terms of stem yield, plant juice yield and water soluble dry matter ratio.