A systematic review of 6698-Law on the Protection of Personal Data in Turkey according to the information security practices and applicability of law perspective
Türkiye'de yayınlanan 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun bilgi güvenliği kontrolleri ve uygulanabilirlik açısından sistematik incelemesi
  1. Tez No: 509880
  2. Yazar: MUSTAFA TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL ERDOĞDU ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hukuk, Computer Engineering and Computer Science and Control, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Global bilgi ve iletişim hizmetlerinin yaygınlaşması ve uluslararası veri trafiğinin artması nedeniyle kişisel veriler sosyal ve finansal açılardan önemli hale gelmektedir. Kişisel verilerin korunması uzun yıllardır neredeyse tüm dünyada önem verilen bir konu haline gelmiştir. Sosyal medya, konum tabanlı hizmetler, bulut bilişim, büyük veri, akıllı kartlar ve veri analitiği gibi teknolojik yenilikler ve globalleşmenin sonuçları kişisel verilerin işlenmesini önemli ölçüde etkilemekte ve değişime zorlamaktadır. Bu değişim, ülkeleri de veri koruma hukuk programlarını teknolojik ilerlemelere uyumlu hale getirmeye yöneltmektedir. Bu çalismanin amaci ülkemizde yeni yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanun'undaki (KVKK) maddelerinin muhatapları tarafından uygulanabilirliği ve bilgi güvenliği kontrolleri ile uyumunun incelenmesidir. Kişisel verilerin korunması için tüm dünyada çatı bir kanun olarak kabul gören Directive 95/46/EC 1995 yılında AB'de yayınlanmıştır. Yukarıda bahsedilen teknolojik gelişmeler ile vatandaşların mahremiyetini güvencede tutmak amacıyla kanundaki maddelerin revize edilmesi zorunlu hale gelmiştir. Yapılan çalışmalar ile önemli değişiklikler barındıran“Genel Veri Koruma Tüzüğü (General Data Protection Regulation–GDPR)”14 Nisan 2016 tarihinde AP tarafından onaylanmıştır. 7 Nisan 2016 tarihinde 29677 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 6698 sayılı“Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK)”ile Türkiye'deki yasal çerçeve belirlenmiştir. GDPR taslağının AP'de kabül edilmesinden bir hafta önce KVKK yürürlüğe girmiştir. Ancak, 6698 sayılı Kanun'un güncel AB düzenlemesi olan GDPR'den ziyade 95/46/AT sayılı Veri Koruma Direktifi'ni referans alıyor olması nedeniyle, söz konusu Kanun'un güncel Bilgi Güvenliği kontrolleri ve uygulanabilirlik açısından değerlendirilmesi ihtiyacı ortaya çıktığı düşünülerek bu çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As international data traffic increases personal data is more important than ever from social and financial perspectives due to the widespread use of global information and communication services and. In recent years, the protection of personal data and privacy has become a crucial matter the entire world. Technological, communicational and methodological innovations such as social media, location-based services, cloud computing, big data, smart cards and data analytics, and the consequences of globalization, significantly affected the processing of personal data. All of these advancements force a change in the way we think about personal information and data protection. This transformation leads governments and systems to align data protection laws and regulations with technological advancements. The goal of this study is to examine compliance with the applicability and information security controls of the Law on the Protection of Personal Data (KVKK) No. 6698 which entered into force in Turkey. Directive 95/46/EC, which has been adopted for the protection of personal data, has been published in the European Union (EU) in 1995. It was accepted as a roof personal data protection law over the world. Because of the technological developments exemplified above and in order to keep the citizens' privacy protected revision of the articles in the law has become mandatory. The General Data Protection Regulation (GDPR), which contains significant changes with the work done, was approved by the European Parliament (EP) on April 14, 2016. By the date of April 7, 2016,“#6698 Law on the Protection of Personal Data”has been determined by the legal framework in Turkey. The KVKK entered into force just one week earlier the adoption of the GDPR in the EU. Since, the Law No. 6698 refers to the Data Protection Directive No. 95/46/EC instead of the current EU's regulation GDPR. However, this study was to evaluate the current personal data protection law information on security controls and applicability. The need for such a study arises from a lack of up-to-date in current overarching local law, KVKK.