Yeni antifungal ajanların güvenilirliği: Sistematik derleme ve meta-analiz
Safety of new antifungal agents: Systematic review and meta-analysis
- Tez No: 282135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL AŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İki yeni sistemik antifungal ajan, vorikonazol ve kaspofungin, kullanıma girdikten sonra çok hızlı bir şekilde diğer sistemik ajanların yerini almışlardır. Fakat bu ilaçlara yönelik yan etki verisi çok kısıtlıdır. Bu nedenle bu iki ilacın önemli yan etkilerini eski ajanlarla karşılaştırmak amacıyla bir sistematik derleme ve meta-analiz planlandı. Yeni antifungal ajanlar olan kaspofungin ve vorikonazolü içeren randomize kontrollü ve gözlemsel çalışmalar PubMed, The Cochrane Library ve Current Controlled Trials veri tabanlarında araştırılmıştır. Dahil edilme kriterlerimize uyan 24 yayının bilgisi sistematik olarak toplanmıştır. Bu yayınların 18 tanesini randomize kontrollü çalışmalar oluşturmaktadır. Yayınlardan; çalışmaların tasarımı, kullanılan antifungal ilaçlar ve kullanılma endikasyonları, hasta özellikleri, hasta sayısı, birincil sonlanım noktaları, ilaç ilişkili yan etki ve akut ilaç reaksiyonları, hepatik toksisite, nefrotoksisite, nörotoksisite ve vizüel toksisite bilgileri kaydedilmiştir. Meta-analize dahil edilen çalışmalardaki hastaların % 65'inde altta yatan hematolojik veya solid malignite mevcuttu. Antifungal ajanlar çalışmaların % 65'inde tedavi amacıyla uygulanmıştı, geri kalanında profilaktik kullanım mevcuttu. Çalışmaların % 55'inde vorikonazol ve kaspofungin, amfoterisin-B deoksikolat veya lipozomal amfoterisin-B tedavileri ile karşılaştırılmıştı. İlaç yan etkilerine yönelik bilgi 22 çalışmada mevcuttu, yeni antifungal ajanlar toksik etkileri açısından amfoterisin-B deoksikolat ve lipozomal amfoterisin-B tedavileri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda vorikonazolün hepatotoksik etkisinin amfoterisin-B ve lipozomal amfoterisin-B'ninkinden farklı olmadığı bulunmuştur (RR: 0.98 % 95 güven aralığı 0.73-1.30), nefrotoksisitesi eski antifungallere göre daha az olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildir (RR: 0.41 % 95 güven aralığı 0.16-1.05). Vorikonazol tedavisinde eski antifungal ajanlara göre daha fazla nörotoksisite ve vizüel toksisite görülmektedir (RR: 11.44 % 95 güven aralığı 3.85-33.96). Kaspofungin, eski antifungal ajanlara kıyasla daha az hepatotoksisite ve nefrotoksisiteye sahiptir (RR: 0.72 % 95 güven aralığı 0.55-0.94; RR: 0.33 % 95 güven aralığı 0.16-0.65). Nörotoksisite ve vizüel toksisite açısından kaspofungin ve eski antifungal ajanlar arasında anlamlı fark görülmemiştir (RR: 0.66 % 95 güven aralığı 0.37-1.19).
Özet (Çeviri)
In this study; we searched the PubMed, The Cochrane Library and Current Controlled Trials databases for relevant articles about voriconazole and caspofungin.We systematically gathered data from 24 studies that were appropriate for our inclusion criteria. Eighteen of these publications were randomized controlled trials. Data about study design, study characteristics, antifungal agents and indications for antifungal medication, patient characteristics, patient numbers, primary efficacy endpoints, infusion related adverse events and acute drug reactions, hepatic toxicity, nephrotoxicity, neurotoxicity and visual disturbances were recorded from each article . Higher proportions of enrolled patients (%65) had underlying hematologic malignancies or solid tumors. Antifungal agents were given among 65% of patients for curative treatment. New antifungal agents were compared with amphotericin-B or liposomal amphotericin-B in 55% of those trials. Drug related adverse events were reported in 22 trials, we compared new antifungal agents with AmB and LAMB for their toxicities. In this meta-analysis, we found that voriconazole had similar rates of hepatotoxic side effects as AmB and LAMB (RR: 0.98, 95% CI 0.73-1.30) and less nephrotoxicity than AmB and LAMB, but it was not statistically significant (RR: 0.41, 95% CI 0.16-1.05). Voriconazole was associated with a significantly higher risk of neurotoxicity and visual disturbances than AmB and LAMB (RR: 11.44 % 95 CI 3.85-33.96). Caspofungin had better hepatic and renal outcomes than the older antifungal agents ( RR: 0.72, 95% CI 0.55-0.94; RR: 0.33, 95% CI 0.16-0.65). Among neurotoxicity and visual toxicity, there wasn?t significant difference for caspofungin compared to older antifungal agents (RR: 0.66, 95% CI 0.37-1.19).