Türk komedi sinemasında kadın karakterlere yönelik bir analiz
An analysis of the female characters of Turkish comedy cinema
- Tez No: 509915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN MEHMET ARSLANTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Türk Sinema Tarihi içerisinde komedi en çok üretim yapılan tür olmuştur. Türk komedi sinemasının ilk yıllarından günümüze doğru geldiğimiz komedi türündeki erkek üstünlüğü görebiliriz. Çünkü komedi sinemamızın kökenini oluşturan Meddah, Orta Oyunu, Nasreddin Hoca ve Keloğlan hikayelerindeki karakterlerin erkek oluşu komedi türündeki erkek üstünlüğünün başlangıcı olmuştur. İsmail Dümbüllü, Turist Ömer, Adanalı Tayfur, Cilalı İbo, Şaban, Recep İvedik, Arif karakteri komedi sinemamızın önemli erkek karakterleridir. Komedi türündeki erkek karakterlerin başrollerdeki üstünlüğünden dolayı kadın komedyen hep geri plan kalmıştır. Kadın komedyenlerin bir karakter olarak başrolde komedi yaptığı film sayısı yok denecek kadar azdır. Çünkü Antik Yunan beri kadınların komedi yapamayacağı, mizah gücünün olmadığı, kadının sadece erkeğin yaptığı komikliğe gülme eğiliminde olan bir varlık olarak tanımlanmıştır. Araştırma amacı kadın komedyenlerin Türk komedi sinemasındaki konumun değiştiğini, kadın oyuncuların komedi filmlerinde başrollerde yer aldığını açıklamaya çalışmaktır. Kadın komedyenlerinde mizah yapabileceğini ve bunu Türk komedi sinemasındaki gelişmeler bağlamında açıklamaktır. Bu kapsamda araştırmada içerik analizi yöntemiyle ilk dönem Türk sinemasından günümüze doğru ön plana çıkan, en çok bilinen kadın komedyenler tespit edilmiştir. Bu kapsamda belirlenen kadın komedyenlerin kendilerine ait bir film içerik çözümlemesi yöntemiyle nitel ve nicel bir şekilde analiz edilmiştir. Yapılan analizde kadın komedyenlerin ilk dönemden günümüze doğru komedi türündeki konumun değişimi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The comedy has been a type which has been produced mostly in Turkish Cinema History. It is seen that there has been the man's superiority in the comedy type that we have come from the first years of Turkish comedy cinema to today. Because it became the beginning of man's superiority in the comedy type that the characters in the stories of Public Storytellers, The Light Comedy, Nasreddin Hoca and Keloğlan which are the origin of our comedy cinema. The characters such as İsmail Dünbüllü, Turist Ömer, Adanalı Tayfur, Cilalı İbo, Şaban, Recep İvedik and Arif are the important male characters of our comedy cinema. The female comedians have remained in the background due to the superiority in the male characters' leading actors in the comedy type. The number of movies that the female characters make the comedy in the leading role as a character is scarcely any. Because the women were described in Ancient Greece that the women can not make the comedy, they have not got the skill of humour, they are the living creature in tendency to laugh to the joke of men. The research goal is to explain that the position of female comedians has changed in Turkish comedy cinema, the actresses have the place in the leading roles in the comedy movies. It is to explain that the female comedians can make the humour and to explain it in terms of the developments in Turkish comedy cinema. So the female comedians who have comeinto the prominence from first term Turkish cinema to today and are mostly known were determined with the content analysis method in the research. So a movie belonging to the certain female comedians was analyzed in a qualitative quantitative ways with the content analysis method. The change in the position of female comedians in the comedy type from the first period to today was tried to be explained in the analysis.