Tarihi canlandırmak: Tarihsel içerikli Türk dramatik televizyon yapım örneklerinde anlatı ve temsiller
To animate the history: Narrative and representations in dramatic Turkish television production examples with historical content
- Tez No: 509917
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Televizyon, içinde bulunduğumuz zaman diliminde, gündelik yaşamlarımızın en önemli parçalarından biri haline gelmiştir. Özgül gösteri metodolojisi çerçevesinde yeni bir görme rejimi inşa eden televizyon, yeni bir dramatizasyon deneyimini de beraberinde getirmiştir. Televizyon dizilerinin popülaritesini artırdığı günümüzde, tarihsel içerikli televizyon yapımları, ekranın en vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir. Tarihsel bir figürün ya da olayın bir televizyon dizisi olarak ekrana yansıtılması işlemi belirli bir temsil sistemine gereksinim duyar. Tarihsel içerikli televizyon yapımlarında izleyiciye sunulacak olan bu temsiller, dışsal ve içsel etmenlerin ilişkiselliğinde var edilirler. Çalışmamız boyunca, amacımız, seçeceğimiz örnek yapımlar üzerinden, anlatı ve temsil sistemlerinin var oldukları bu ilişkiselliği incelemek ve belirli kuramsal hatlar dahilinde tartışmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Television has become one of the most important parts of our everyday lives in the time we live. Television, which builds a new scopic regime within the framework of specific demonstration methodology, brings with it a new dramatization experience. Nowadays, television series have become popular, television productions with historical content have become the most indispensable parts of the screen. The process of projecting a historical figure or event as a TV drama on the screen requires a specific representation system. These representations, which will be presented to the audience in historical television productions, exist in relation to external and internal factors. Throughout our work, our aim will be to examine this relationship, where narrative and representation systems exist, and to discuss it within certain theoretical lines, through the sample productions we choose.