Halîfe b. Hayyât'ta sahâbe bilgisi
Sahaba knowledge according to Halifa b. Hayyat
  1. Tez No: 509940
  2. Yazar: ADEM KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sahâbenin tespiti Hz. Peygamber'den nakledilen hadislerin sıhhati açısından önem arz etmektedir. Çünkü hadislerin sahih olması, senedlerinin muttasıl olmasına bağlıdır. Bu da hadislerin ilk ravileri olan sahâbilerin tespitini gerekli kılmaktadır. Bu tez çalışmasında ilk dönem müelliflerinden, tarih ve hadis bilgini Halîfe b. Hayyât'a ait Târîh ve Tabakât adlı iki önemli eser sahâbe bilgisi açısından incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde Halîfe b. Hayyat'ın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölüm müellifin sahâbileri tespit yöntemine ayrılmıştır. Son bölümde ise sahâbîlerle ilgili ne tür bilgilere yer verdiği, bu bilgilerin sonraki dönem müellifleri tarafından kullanılıp kullanılmadığı ve eserlerdeki sahâbi sayısı tespit edilmiştir. Bu haliyle çalışma, rivayet ilimleri için önemli olan rical bilgisine bir katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The determination of the Sahāba (The Companions) is important in terms of the authenticity of the hadith transferred from the Prophet. Because the authenticity of hadith depends on continuity of sanads. This necessitates the determination of the sahaba, the first narrators of hadiths. In this study, two important works, named Tārīh and Tabaqāt which are belonging to Halīfa b. Hayyāt, one of the earliest authors, historian and Hadith scholar, have been examined in terms of sahāba knowledge. In the first part of this work, it was informed about Halīfa b. Hayyāt's life and works. The second part is devoted to the sahāba detection method of author. In the last part, it was determined what kind of information the author informs about the sahāba and whether this information was used by the next period's authors, and also the number of sahāba in those works.