Poesque space as a fear factor in Kazuo İshiguro's when we were orphans and never let me go
Kazuo İshiguro'nun when we were orphans ve never let me go adlı romanlarında korku faktörü olarak poesk mekan
  1. Tez No: 509951
  2. Yazar: HASAN SERKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Edebiyatın bir parçası olarak mekân istenen duyguları uyandırmada çok önemli bir rol oynar çünkü mekân sadece içerisinde bulunanların taşıyıcısı değil öznel bir gerçekliktir. Mekânın anlamı ona anlam veren kişiden kişiye göre değişebilir. Poe'da bu anlamı anlatıcı oluşturur; onun en önemli aracı ise öyküsüdür. Gotik roman muhtemelen mekânın ruh halini ve duyguyu yaratmak için kullanıldığı en tipik örnektir. Gotik karanlık ve bilinmeyen gibi ögeleri kullanarak korkunç bir atmosfer yaratmaya çalışır. Bir gotik yazarı olarak Edgar Allan Poe'nun gotik atmosferi etkisini büyük oranda anlatıcının mekânı algılaması ve anlamlandırmasına borçludur. Poe'nun mekânları anlatıcının aklından yansırken tekinsiz bir biçimde her yerde yankılanır. Poe anlatıcısının hayal gücünü ustaca manipüle ederken okurunu da bu korkunç mekâna çekmeyi başarır. Günümüz yazarlarından Kazuo Ishiguro romanlarındaki mekân anlayışı açısından Poe ile benzerlik göstermektedir. Tekinsizlik ve ikilikler hem Ishiguro hem de Poe için çok önemli bir ögedir. İki yazar da bu ögeleri gerçeğin sınırlarını belirsizleştirmek için kullanırlar. Gerçeğin sınırlarının tehdit edilmesi, alışılmış tanımlardan şüphe etmeyi de arkasından getirir. Bunun yanında, hikâyeler hem Poe'nun hem Ishiguro'nun mekânlarını oluşturmalarında önemli rol oynar.
Özet (Çeviri)
As an element of literature, space plays an important role on the evocation of certain feelings because space is not only a container of things but it is a subjective reality. The meaning of the space depends on the person who attaches meaning to it. In Poe's stories, it is the narrator who forges the meaning of space based on his most important tool, stories. Gothic fiction is probably the most typical example in which space is used to create different moods and emotions. Gothic uses this element to create a horrid atmosphere filled with darkness and unknown. Edgar Allan Poe, as a gothic fiction writer, owes his gothic effect largely to the narrator's perception and understanding of space. Radiating from the narrator's mind, Poe's space uncannily echoes everywhere. While Poe masterfully manipulates the imagination of his narrator, he successfully draws his reader to this horrid space. The contemporary writer Kazuo Ishiguro echoes Poe in terms of the concept of space in his novels. For both Poe and Ishiguro, the uncanny and doubles are extremely important elements. Both writers use these elements in order to blur the boundaries of reality. Threatening the boundaries of reality leads to doubts as to taken-for-granted definitions. Besides, stories play an important role in creating space for both Ishiguro and Poe. This thesis aims to follow the projections of the methods used by Kazuo Ishiguro in his novels Never Let Me Go and When We Were Orphans, such as narration or storytelling, doubles, unknown and uncanny which Edgar Allan Poe uses to create his gothic space.