Türkiye'deki hayvan gübrelerinin biyogaz enerji potansiyelinin belirlenmesi
Determination of biogas energy potential of animal manure in Turkey
  1. Tez No: 509980
  2. Yazar: CEMRE GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TINMAZ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Artan dünya nüfusu ile birlikte doğru orantılı olarak oluşan atıkların miktarı ve enerji ihtiyacı da sürekli olarak artmaktadır. Oluşan atıkların çevresel acıdan oluşturduğu olumsuz etki sebebiyle bertaraf edilme zorunluluğu ve fosil kökenli enerji kaynaklarının gün geçtikçe azalması ve enerji açığının giderek artması mevcut kaynakların daha etkin kullanımını ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelimi gerekli kılmaktadır. Yeni kaynak arayışı sonucunda, ortaya çıkan organik içerikli atıklardan biyogaz üretimi, alternatif kaynak olarak değerlendirilebilmektedir. Biyogaz üretiminde organik atıkların kullanılıyor olması hem atık bertarafı hem de atıklardan enerji eldesi konularında etkin bir atık yönetim adımını ortaya koymaktadır. Biyogaz üretiminde kullanılan organik atıkların başında hayvan gübreleri gelmektedir. Bu çalışma kapsamında, Türkiye'de hayvan gübrelerinden oluşabilecek biyogaz potansiyelinin ortaya konulması ve haritalandırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'ndan temin edilen büyükbaş, küçükbaş, ve kümes hayvanları sayılarına ait veriler baz alınarak hayvan gübrelerinden elde edilebilecek biyogaz (metan) miktarları hesaplanmıştır. Ayrıca hesaplanan biyogaz miktarlarının enerji değerleri değerlendirmeye alınmıştır. TÜİK verilerine göre Türkiye'deki 2016 yılına ait hayvan sayıları; büyükbaş için 14.222.228 adet, küçükbaş için 41.329.232 adet ve kümes hayvanları için 333.541.262 adet olarak belirlenmiştir. Bu değerler baz alındığında hayvan gübrelerinden üretilebilecek biyogazın enerji eşdeğer 130.211,31TJ/yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Through increasing world population, amount of generated waste and also energy demand increase continuously. In order to prevent use of decreasing fossil-based energy resources and reduce energy deficit as well as to dispose of waste and reduce its negative impact on the environment it is necessary to use available resources effectively and renewable energy sources. As a result of searches on alternative energy resources, it is emerged that biogas production from organic wastes can be handled as an alternative energy source. The use of organic wastes in biogas production reveals an effective waste management step in both waste disposal and waste to energy. One of the main waste streams for the production of biogas is animal manure. In this study, it is aimed to prove the potential of biogas from animal manure and its mapping in Turkey. In accordance with this purpose, the data of cattle, sheep, and poultry numbers has been obtained from Turkey Statistical Institute (TSI) and based on this data manure amount of these animals and biogas (methane) quantities from these animal manure have been calculated. In addition, it has been considered the energy values of calculated biogas quantities. According to TSI data, numbers of animals in Turkey in year 2016 are 14.222.228 for cattle, 41.329.232 for small cattle and 333.541.262 for poultry. Based on this data, the energy equivalent of the biogas that can be produced from animal manure is calculated as 130.211,31 TJ / year.