Arıtma çamurlarının elektrokoagülasyon prosesi ile dezentegrasyonu
Disintegration of treatment sludge by electrocoagulation process
- Tez No: 510009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAYİTER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Atıksu arıtma tesislerinde çeşitli proseslerden geçirilerek elde edilen arıtma çamurlarının anaerobik satabilizasyon ile çamur içerisindeki organik madde içeriği azaltılabilir ve bünyesinde bulunan patojen mikroorganizma içeriği azaltılmak amacı ile kullanılabilir. Ancak anaerobik satbilizasyon prosesinin yavaş ilerleyen bir süreç olması, çamur muhtevası içerisindeki patojenlerin tam olarak giderilememesi ayrıca proses sonucu elde edilecek biyogaz miktarının düşük seviyelerde seyretmesi sebebi ile dezentegrasyon prosesi son yıllarda araştırılan ve uygulanmaya geçirilen bir proses olarak yerini almıştır. Dezentegrasyon prosesi, çamura fiziksel, kimyasal ya da biyolojik gibi bir çok dış etkene maruz bırakılarak; çamur flok yapısı bozulabilir, mikroorganizma hücre duvarları tahrib edilebilir (parçalanabilir) ve çamur muhtevası içindeki organik bileşenler akışkan hale (sıvı hale) geçebilmektedir. Bununla beraber çamur katı maddelerinin çamur bünyesinde organik madde barındırma seviyesi düşer. Stabil bir çamur elde edilmesi sağlanabilir. Bu çalışmada arıtma çamuru elektrokoagülasyon prosesi ile dezentegrasyona maruz bırakılarak çamur karakterizasyonundaki değişimler incelenmiştir. Ayrıca dezentegre edilmiş çamura kireç ile şartlandırma uygulanmıştır. Böylece elektrokoagülasyon ile dezentegrasyon derecesi arttırılan çamurun şartlandırma kabiliyetindeki iyileştirme araştırılmıştır. Bu kapsamda numunelerde ÇKOI, AKM, NH4-N, NO3-N, NO2-N, partikül boyut dağılımı, Vizkozite, Kapiler emme süresi, TOC, Toplam koliform ve Alkalinite parametrelerine bakılmıştır. Çalışma farklı pH 2-10 aralıklarında ve farklı voltajlarda (25-50-75-100-150A/m2), monopolar bağlı demir elektrodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Optimum koşullar pH 7 voltaj 150 volt(A/m2) ve işletme süre 30 dakika olarak belirlenmiştir. Optimum koşullarda dezentegrasyon derecesi (%DD) 84.23 olarak bulunmuştur. Dezentegrasyon işleminin çamurun şartlandırmasına etkisi yapılan çalışmada ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Anaerobic stabilization of sewage sludge obtained through various procedures in wastewater treatment plants can reduce the content of organic matter in the sludge and can be used to reduce the amount of pathogenic microorganisms present in the sludge.However, since the anaerobic stabilization process is a slow progressing process, the pathogens in the sludge content can not be completely removed and the process resultant biogas amount is kept at a low level, the disintegration process has taken place as a process that has been investigated and put into practice in recent years. The disintegration process can be exposed to a multitude of external influences, such as physical, chemical or biological, and the mud flock structure can be damaged, the microorganism cell walls can be destroyed, and the organic components in the sludge content can become fluid. However, the level of organic matter storage in the sludge of slurry solids decreases. Satibil is obtained to obtain a sludge. In this study, the changes in the characterization of the sludge has been investigated by subjecting the treatment sludge to disintegration by electrocoagulation. And also, it has been applied lime conditioning to the disintegrated sludge. Thus, the improvement in the ability of the slurry conditioning by increasing the degree of disintegration by electrocoagulation has been investigated. In this ÇKOI, AKM, NH₄-N, NO₃-N, NO₂-N, particle size distribution, viscosity, capillary suction time, TOC, total coliforms and alcalinity parameters has been examined samples. The study has been carried out using iron electroducing at different ph (2-10) and different voltages (25-50-75-100-150A/m2). Optimum conditions have been determined at ph 7, voltage 150 and time 30 min. The disintegration level at optimum conditions has been found to be 84.23. The effect of the disintegration process on waste sludge conditions has been demonstrated in the study.