Farklı kaplama tozları ile yüzeyi alaşımlandırılmış 90 MnCrV8 çeliğinin mikroyapı ve aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of microstructure and wear behaviour of surface-alloyed 90 MnCrV8 steel with different coating powders
  1. Tez No: 510045
  2. Yazar: SERKAN TOMRİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, 90MnCrV8 yağ çeliğinin yüzeyi PTA (Plazma Transferli Ark) kaynak yöntemi ve farklı kaplama tozları (titanyum diborür, ferro-wolfram, bor karbür ve silisyum karbür) ve kullanılarak, yüzey özellikleri geliştirilmiştir. Yüzey özellikleri geliştirilmiş numunelerin optik ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak mikroyapıları incelenmiştir ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDS) analizleri yapılmıştır. Numunelerin, mikrosertlik değerleri yüzeyden altlık malzemeye doğru ölçülerek sertlik dağılımları elde edilmiştir. Numunelere kuru kayma şartlarında aşınma testleri uygulanarak sürtünme katsayıları ve aşınma oranları tespit edilmiştir. Aşınma deneyleri sonrasında aşınma kanallarına SEM ve EDS analizleri yapılarak aşınma davranışları belirlenmiştir. Farklı kaplama tozları kullanılarak elde edilen yüzeylerde farklı sert fazlar elde edilerek yüzey özellikleri geliştirilmiştir. Yüzey özellikleri geliştirilmiş numunelerde, ana malzemeye göre daha yüksek sertlik değerleri ve geliştirilmiş tribolojik davranışlar elde edilmiştir. Yüzey alaşımlandırma işlemi ile malzemelerin mikrosertlik değerlerinde 4.8 kata kadar artışlar elde edilmiştir. En yüksek sertliğe sahip olan B4C kaplanmış numunede, aşınma oranı yaklaşık 3.3 kat azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the surface properties of the 90MnCrV8 were modified by using the PTA (Plasma Transfer Arcs) welding method and using different coating powders (titanium diboride, ferro-wolfram, boron carbide and silicon carbide). Microstructures of modified surface were investigated using optical and scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive X-ray spectroscopy (EDS) analyzes. Hardness distributions were obtained by measuring the micro hardness values of the samples from the upper surface to the substrate material. Friction coefficients and wear rates were determined by applying wear tests on dry rotating conditions. Wear behaviors were determined by performing SEM and EDS analyzes on the worn surface. Surface properties were improved by using different coating powders, different hard phases were obtained on the surfaces. The samples with improved surface properties, higher hardness values and improved tribological behavior were obtained in comparison to substrate material. With surface alloying process, microhardness values of materials increased up to 4.8 times. For the B4C coated specimen, which has the highest hardness, the wear rate is reduced by about 3.3 times.