Avrupa Birliği sürecinde Almanya'da kilise-devlet ilişkisi
Church-state relations in Germany in the European Union process
  1. Tez No: 510146
  2. Yazar: ELİF ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışma; giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte; din ve devlet ilişkileriyle ilgili temel kavram ve tanımlara yer verilmiştir. Ayrıca Avrupa Birliği'nin din ve devlet ilişkilerine dair yaklaşımı genel olarak ele alınmıştır. Birinci bölümde, Avrupa Birliği öncesi dönemde ve tarihi süreç içerisinde Almanya'da yaşanan dini-siyasi tecrübeler incelenmiştir. Daha sonra bu anlamda Katolik ve Protestan Kiliseleri'nin uygulamalarına değinilmiştir. İkinci bölümde ise; Avrupa Birliği'ne katılım süreci sonunda Almanya'da Kilise-devlet ilişkilerinin hukuki, siyasi ve dini yönü ele alınarak, Almanya'nın durumuna genel bir bakış sağlanmıştır. Din-Devlet ilişkilerine ait modeller ve Almanya'nın bu konudaki tutumu ile Avrupa Birliği'nin buna ilişkin kararları ve uygulamalarına da ayrıca değinilmişitir. Son olarak konumuzla ilgili yaşanan bazı tartışma ve sorunlar ortaya konulmuş, bu bağlama gerek dini gerekse siyasi açıdan yaklaşılarak araştırmamız bir düzleme oturtulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Master thesis consist of, introduction, two parts and result section. In the introduction, basic concepts and definitions related to religion and state relations have been mentioned. Besides, The European Union's approach to religion and state relations are generally discussed. In the first part, religious-political experiences in Germany during the pre-European period and during the historical period are examined. Later on, the implications of Catholic and Protestant Churches have been addressed. In the second part, at the end of the membership process of the European Union, the legal, political and religious aspects of Church-State relations in Germany are examined and the situation of Germany is oversighted. The models of Religion-State relations and Germany's attitude on this issue and the European Union's decisions and applications are also mentioned. Finally, some controversies and problems related to our subject have been put forward, and in this context, we have tried to find a solution to our problems by investigating the problems with religious and political aspects.