Thin film based semi-active RF marker design for interventional MRI devices
Girişimsel radyolojide kullanılan cihazlar için ince film tabanlı yarı aktif RF işaretleyici tasarımı
- Tez No: 510181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KOCATÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mevcut görüntüleme modaliteleri ile kıyaslandığında Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) sisteminin sahip olduğu üstünlüklerin herkes tarafından kabul görmesiyle girişimsel kardiyovasküler ameliyatların MRG tarayıcı ile yapılması yönünde bir eğilim doğmuştur. Ancak halen güvenilir ve MRG uyumlu girişimsel aletlerin mevcut olmaması, bu klinik uygulamaların MRG rehberliğiyle yapılabilmesinin önündeki en büyük sorundur. Klinikteki kalp içi uygulamalarında MRG kullanımının yaygınlık kazanabilmesi için rehber tel ve kateterlerin ticari olarak üretiminde görüntülenebilirlik, küçültülebilirlik, esneklik ve güvenlik gibi kriterlerin dikkate alınması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, biyouyumlu polimer ve metaller kullanılarak, klinikte kullanılabilir, MRG uyumlu radyo frekans (RF) işaretleyiciler üretilmiştir. Hazırlanan RF işaretleyiciler düz olmayan kateter yüzeyler üzerine lazer kesim gölge maskeler kullanılarak fiziksel buhar kaplama yöntemiyle küçük ölçeklerde kaplanmıştır. Sunulan bu üretim yöntemi çok yönlü özelli§i sayesinde, RF işaretleyicilerin belli bir frekansta ayarlanabilmesi için oldukça önem taşıyan birçok farklı mikro bobin, kapasitör veya iletim yolu yapımında kullanılabilecektir. Bu çalışmalara ek olarak, farklı şekilde dizayn edilmiş RF işaretleyici yapılarının üretimini yapmaksızın güvenilir bir şekilde değerlendirebilmek için, konumdan bağımsız bir simülasyon modelinin uygulanabilirliği doğrulanmıştır. Sonlu eleman yöntemi kullanılarak Comsol Multiphysics programı simülasyonlar ile, farklı RF bobin tasarımlar için elektriksel ve manyetik karakteristiği matematiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Compared to the other imaging modalities Magnetic Resonance Imaging (MRI) system has many advantages. There is a great demand to carry out interventional cardiovascular procedures under MRI scanner. However, the lack of visible markers and MRI compatible interventional instruments and devices, is the main problem for realizing clinical applications with MRI guidance. In order to provide widespread usage of MRI for endovascular operations, commercial catheters and guidewires must be manufactured by considering many performance criteria including visualization, miniaturization, exibility and safety. In this thesis, clinical grade biocompatible polymers and metals were used to manufacture clinical grade MRI compatible RF markers. Proposed RF marker was deposited on a nonplanar biocompatible catheter surface by physical vapor deposition (PVD) technique using cylindrical lasercut shadow masks, which kept the overall device prole low. The presented fabrication approach is highly reproducible, and versatile, allowing variation of micro coils, capacitors, and conducting layer designs that are crucial for tuning the specic resonant frequency of a RF marker. In adddition to aforementioned work, an orientation independent simulation model was developed and validated to obtain a reliable method for evaluating the designed RF marker structures in a MRI environment. Finite Element Method (FEM) simulations were carried out for dierent RF coil designs to make the computational analysis of their electrical and magnetic characteristics in COMSOL Multiphysics program.