Lev Kirillov Etudes For Viola Solo metodunun gerektirdiği teknik ve müzikal davranışların incelenmesi
Investigation of technical and musical behaviors required by Lev Kirillov etudes For Viola Solo method
- Tez No: 510182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Geçmişten günümüze viyola için yazılmış olan metotların sayısı oldukça azdır. Viyola eğitim repertuarında, kemandan viyolaya aktarılmış metotların çokça yer aldığı bilinmektedir. Repertuara son yıllarda girmiş olan metotlardan biri Lev Kirillov'un“Etudes for Viola Solo”adlı kitabıdır. Bu araştırmada, Kirillov'un“Etudes for Viola Solo”metodunda yer alan başlangıç-orta düzeydeki tek sesli etütler, teknik ve müzikal konuları bakımından incelenmektedir. Aynı zamanda, metottaki konulara ilişkin sağ elde ve sol elde edinmesi gereken davranışlar irdelenmekte ve bestecinin etütler hakkındaki görüş ve önerilerine yer verilmektedir. Araştırmada, betimsel yöntem izlenilmiştir. Etütlerin her biri incelenerek içerikleri tespit edilmiş ve tablolar haline getirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It was written a few methods for viola from past to present. Most of the viola education repertoire methods are transposed by violin. One of the methods that has placed in repertoire in recent years is“Etudes for Viola Solo”which was composed by Lev Kirillov. In this study, one part beginner-intermadiate etudes has been analysed in a technical and musical issues context from the method“Etudes for Viola Solo”written by Kirillov. Also, analysed required attitudes in right and left hand which are pertient to the methods topics and placed composers suggestions. In an analytical approach, detected contens of etudes and interpreted with tables.