Yatırım projelerinin analizi ve proje risklerinin yatırım kararına etkisi: Isıtma sektörü uygulaması
Analysis of investment projects and the effect of project risks on investment: Execution of the heating
- Tez No: 510187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Dünya'da enerji kaynaklarının sınırlı olması nedeniyle enerji modern yaşamla birlikte başta gelişmekte olan ülkeler açısından ülke refahı, ekonomik kalkınma, servet göstergesi, yatırım, sanayileşme, siyasi ve bölgesel güç olma gibi çok büyük bir öneme sahip olmaktadır. Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olması ile birlikte ülkemizde faaliyet gösteren işletmeler açısından mevcut kıt kaynakların ve kıt kaynakların en önemli unsuru olan enerjinin etkin ve verimli kullanılması ile birlikte katma değer sağlayacak doğru yatırım projelerine aktarılması oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümlerinde Dünya'da ve Türkiye'de bulunan ve kullanılan enerji kaynakları ve yakıtları, ısıtma elemanları hakkında genel bilgilendirmenin yanı sıra yatırım projelerinin planlanması, hazırlanması (fizibilite çalışması), finansmanı ve değerlendirilmesi konusunda temel bilgilere yer verilmiştir. Proje değerlendirme bölümünde konu kapsamında konuyu özetleyen örneklerle desteklenmiştir. Çalışmanın son bölümünde bir alan ısıtma yatırım projesi kapsamında örnek bir işletmede farklı enerji yakıt türü ve ısıtma elemanı ile yapılan bir alan ısıtma yatırım projesi değerlemesi yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda farklı yakıt ve ısıtma elemanı ile yapılan yatırım projesinin proje değerleme yöntemlerine göre karşılaştırılması hesapları yapılmıştır. Aynı zamanda Türkiye'nin Marmara bölgesinde faaliyette bulunan farklı sektörlerdeki işletmelerde ısıtma sistemi yatırım projelerinde proje risklerinin ve seçim kararını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesine dair bir anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen buluğular kapsamında farklı enerji yakıtlarının ve ısıtma elemanlarının sanayide bulunan farklı sektördeki işletmelerde kullanıldığı görülmektedir. Çalışma, yatırım projeleri ve alan ısıtma yatırım projelerinin değerlendirilmesi ile birlikte doğru ısıtma elamanı ve yakıt türü seçimi konusunda bilgi edinmek isteyenlere gerekli bilgileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Because of the limited energy sources in the world, with modern life, it has a great importance notably for developing countries such as welfare, economic development, wealth token, investment, industrialization, being political and regional power. Along with being foreing dependent on energy of Turkey, in terms of the firms operating in Turkey, it presents quite great importance that being used scarce resources in hand and energy, the most important element of scarce resources, efficiently and being transferred to the right investment projects which will provide added value with. In the first sections of this study,it is included not only general informing about available and used energy resources and fuel in Turkey and in the world,heating elements but also basic information about planning, feasibility study, financing and evaluation of investment projects.The subject is supported by samples summarizing the topic in project evaluation part. In the final section of the study,as part of an area heating investment project,in a pilot firm,an area heating investment project evaluation done with different kind of energy fuel and heating element has been done. As a result of the study, the comparison of the investment project done with the different fuel and heating elements according to the project valuation methods has been done. At the same time, a survey has been done on project risks of the heating system investment projects at firms operating in different sectors in Marmara region of Turkey and the elements effecting the decision of the choice. It has been observed that different energy fuels and heating elements are used in different industries in the industry within the scope of the obtained findings.The study provides basic information for those interested in learning about investment projects and area heating investment projects, as well as the right heating element and fuel type selection.