Eymir Gölü ve Çubuk 2 barajındaki yarı karasal tardigrada'nın taksonomisi
Taxonomic studies on semi terrestrial tardigrada in Eymir Lake and Cubuk 2 dam
- Tez No: 510213
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma; Ağustos 2015-2016 tarihleri arasında Eymir Gölü ve Çubuk 2 Barajı'ndaki yarı-karasal Tardigrada (yosun, liken ve yaprak döküntüsünde yaşayan tardigratlar) şubesinin mevsimsel olarak tür teşhisini ve çeşitliliğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Tardigrada konusu Türk araştırmacılar için çok yeni bir konu olup daha önceki çalışmaların tümü yabancı araştırmacılar tarafından yapılmıştır. İlk çalışma 1973 yılında Maucci tarafından gerçekleştirilmiş ve günümüze kadar sadece 17 cinse ait 52 tür teşhisi yapılmıştır. Toplamda ise 11 makale yayınlanmıştır. Çalışma neticesinde Tardigrada şubesine ait 1220 birey ve 125 yumurta elde edilmiş olup 26 türün teşhisi gerçekleştirilmiştir. Gözlemler ve ölçümler faz kontrast mikroskop (Zeiss Axio Imager M1) ve SEM (JEOL JSM–6060 LV) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tüm örnekler Hoyer's sıvısı kullanılarak kalıcı preparatları yapılmış ve 140 canlı ile 61 yumurta taramalı elektron mikroskobu (SEM) için hazırlanmıştır. Türkiye Tardigrada literatürüne göre Ramazzottius anomalus (Ramazzotti 1962) Hypsibius dujardini (Doyère, 1840) ve Macrobiotus recens Cuénot, 1932 türleri Türkiye Tardigrada faunası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study was carried out in August 2015-2016 in order to investigate the seasonal species identification and diversity of the semi-terrestrial Tardigrada (moss, lichen and leaf litter) of Eymir Lake and Çubuk 2 Dam. Tardigrada subject is new one Turkish researchers all former surveys were done by the foreigner researchers. The first study was conducted by Maucci in 1973 and only 52 species belonging to 17 genus were identified until today. In total 11 articles were published. As a result of the study 1220 samples and 125 eggs which belong to Tardigrada phylum were obtained and 6 specimens were identified. Observations and measurements were performed by using phase contrast microscope (Zeiss Axio Imager M1) and SEM (JEOL JSM- 6060 LV). All specimens were mounted on microscopic slides in Hoyer's medium, 149 adults and 61 eggs were prepared for SEM analysis. According to literature on Turkish Tardigrada, Ramazzottius anomalus (Ramazzotti 1962) Hypsibius dujardini (Doyère, 1840) and Macrobiotus recens Cuénot, 1932 are reported for the first time from fauna of Turkey.