Uçak inişlerinin gerçek zamanlı çizelgelemesinin tasarımı ve simülasyonu
Design and simulation of aircraft landing
- Tez No: 510218
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN EMRAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Globalleşen dünyada ulaşım taşıtları büyük önem taşımaktadır. En hızlı ulaşımı sağlayan hava taşımacılığı ise günden güne daha önemli hale gelmektedir. Uzun mesafeli seyahatlerde konfor ve hız açısından hava taşıtları tercih edilmektedir. Hava taşıtlarının ulaşım düzenini ve güvenilirliğini sağlaması için hava trafik kontrolü sistemi (HTKS) etkin bir rol oynamaktadır. Bu tezin amacı, hava trafik kontrol sistemlerinin önemli alt işlerinden biri olan uçuş zamanlama ve sıralama problemlerini ve bunların çözümü için sunulan algoritmaları ele alıp bu çözümlerin geliştirilmesinin mümkün olup olmadığını değerlendirmek ve simülasyonlarını gerçekleştirmektir. Tez içerisinde değerlendirilecek algoritmalar genetik algoritma ve açgözlü algoritma olacaktır. Bu algoritmaların çalışma zamanları ve verdikleri sonuçların optimuma yakınlığı karşılaştırılacaktır. Algoritmaların sonuçları hali hazırda kullanılan ilk gelene ilk hizmet tekniğinin sonuçlarıyla karşılaştırılacaktır. Aynı zamanda mevcutta bulunan algoritmaların geliştirilmelerinin mümkün olup olmadığı tartışılacaktır. Hava yolu taşımacılığının maliyetleri çok yüksek olduğundan uçuş sıralaması sırasındaki gecikmeler firmalara büyük miktarlarda para kaybı yaşatmaktadır. Amerikan Havacılık İdaresi'nin 2017 yılında açıkladığı verilere göre hava yolu şirketleri için bir yıllık toplam gecikme maliyeti 6.3 milyar dolar olmuştur. Bu bilgiler ışığında düşünüldüğünde bu tip gecikmeyi azaltma algoritmalarının maliyet açısından şirketlere büyük katkılar sağlayacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Transportation vehicles have a big importance in a globalizing world. Air transportation which is the fastest transportation option is getting more and more important. Air transportation is preferred in long distance journeys because of comfort and speed. Air traffic control system has an effective and critical role in securing and ordering air transportation vehicles. Air traffic control systems have all the responsibility about aircrafts' landings, take offs and flights in their responsibility zones. The purpose of this thesis is discussing flight scheduling and ordering problems which is one of the sub works of air traffic control systems and algorithms to solve those problems. Genetic algorithm and greedy algorithm tecniques will be compared for the solution of problem. Working time and results of algorithms will be compared. Results of algorithms will be compared to exisiting first come first served tecnique. Another purpose of this thesis is discussing if it is possible to improve those algorithms and providing simulations of existing and suggested algorithms. Latencies during scheduling of air traffic causes a huge amount of money to companies as the cost of air transportation is very high. According to data by Federal Aviation Administration in 2017, total cost of latencies was estimated as 6.3 billion US dollars. Accordingly, algorithms to decrease these latencies can be so useful for airline companies to save a lot of money.