Autonomous landing for VTOL aircraft on vertically moving marine platforms
Dikey hareket eden deniz platformlarına VTOL hava araçlarının otonom inişi
- Tez No: 900699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERSİN SÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, Dikey Kalkış ve İniş (DİK) uçaklarının hareketli deniz platformlarına, orneğin açık deniz petrol platformları ve gemi guverteleri gibi yerlere inişlerinde hassasiyet ve guvenliği artırmak amacıyla bir hareket planlama algoritması geliştirmektedir. Geleneksel olarak oncelikle uçağın manevra kabiliyeti ve kontrol sistemlerinin hassasiyetine dayanan yaklaşımlardan farklı olarak, bu çalışma, deniz platformunun hareketlerini ongoren bir model içeren yeni bir algoritma sunmaktadır. Algoritma, gercek zamanlı cevresel verileri analiz ederek ve uyarlamalı bir öğrenme mekanizması uygulayarak, dinamik ve ongorulemeyen koşullara daha iyi uyum sağlamak için uçağın iniş rotasını surekli olarak ayarlamaktadır.Tez, bu yaklaşımı çeşitli simulasyon koşulları altında gerçekleştirilen kapsamlı sayısal simulasyonlar ve X-Plane uçuş simulatorunde Yazılım-Dongusunde (YDİ) testleri kullanarak değerlendirmektedir. Bu değerlendirme, geleneksel yontemlerle karşılaştırıldığında, algoritmanın iniş guvenliğinde önemli iyileştirmeler sağlayabileceğini ve temas noktalarının doğruluğunu artırabileceğini gostermektedir.Bu tez, deniz ortamında DİK uçak operasyonları için yeni bir yol keşfederek alanındaki mevcut tartışmalara katkıda bulunmakta ve bu zorlu koşullar altında operasyonel guvenliğin daha da geliştirilmesi için bir yol onermektedir. Bu çalışma, hem askeri hem de ticari kullanımlar için DİK teknolojilerinin gelecekteki ilerlemesine olanak tanıyacak bir adım taşı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis develops a motion planning algorithm with the purpose of furthering the landing precision and safety of Vertical Take-Off and Landing (VTOL) aircraft when landing on moving marine platforms, such as offshore oil rigs and ship decks. Departing from traditional approaches that rely primarily on the maneuverability of the aircraft and the precision of its control systems, this work introduces a novel algorithm that incorporates a predictive model of the marine platforms movements. By analyzing real-time environmental data and applying an adaptive learning mechanism, the algorithm continuously adjusts the aircrafts landing trajectory to better accommodate dynamic and unpredictable conditions.The thesis proceeds to test this approach using a series of extensive numerical simulations and Software-in-the-Loop (SITL) tests in the X-Plane flight simulator, carried out under various simulated conditions. This assessment suggests that, compared with traditional methods, the algorithm could offer significant improvements in landing safety and increase the accuracy of the touchdown points.This thesis contributes to the ongoing discussion in the field by exploring a new avenue for VTOL aircraft operations in a marine environment and proposes a pathway for further enhancement of operational safety under such challenging conditions. The work aims to serve as a stepping stone for future research, which would allow, in due course, the possible advancement of VTOL technologies for both military and commercial uses.