Muslihuddin Mustafa Sürûrî ve tefsir metodolojisi açısından Yusuf sûresi tefsiri
Muslihuddin Mustafa Sururi's and his commentary method of the surat Yusuf
  1. Tez No: 510246
  2. Yazar: HATİCE AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kur'an-ı Kerim'i anlama ve yorumlama çabaları nüzûlünden itibaren kesintisiz devam etmiştir. Osmanlı Döneminde de tefsir ve Kur'an ilimleri alanındaki çalışmalar, İslâm'a hizmet olarak görülmüş, zamanla istikrara kavuşan tefsir mirasının bütünlüğünü koruyup, zenginleştirip, derinleştirmek için gayret sarf edilmiştir. Bu dönemde telif edilen tefsir eserleri içerisinde sûre tefsirleri önemli bir yer teşkil etmektedir. Yûsuf Kıssası ahlak, inanç ve terbiye ile ilgili dersler içerdiği, eğitim üslup ve metotları açısından zengin bir muhtevaya sahip olduğu için Osmanlı Döneminde de müfessirler tarafından öne çıkarılan bir sûre olmuştur. Yusuf sûresi tefsirleri içerisinde üslup ve muhtevâ yönünden özel bir yere sâhip olan eserlerden biri de Sürûrî'ye ait olan Tefsîru Sûreti Yûsuf adlı eserdir. Muslihuddin Mustafa b. Şa'ban Sürûrî, Kanûnî Sultan Süleyman döneminde yaşayan tefsir, hadîs, fıkıh, mantık, gramer, tıp, tarih, coğrafya, edebiyat gibi çeşitli alanlarda meydana getirdiği otuzdan fazla eseri ile dönemin ilmî ve kültürel çalışmalarına damgasını vuran bir şahsiyettir. Bu çalışmada Osmanlı kültürel mirasının oluşmasında büyük katkılar sunan, Muslihuddin Mustafa b. Şaʻbân Sürûrî'nin, hayatı, eserleri ve Tefsîru Sûreti Yûsuf adlı eserinin özellikleri konu edilmektedir Çalışmada eserin telif sebebi, şekil, dil, üslup özellikleri ile kaynakları belirtilmiş, rivâyet ve dirâyet metodolojisi açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Tefsir ilmi açısından eserin değeri ve onu benzerlerinden farklı kılan yönleri incelenmiş müellife göre sûrenin içerdiği ders ve mesajlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The studies of understanding and interpretation of holly Qur'an had been going on uniterrupted. At the time of Ottoman Empire, the studies on Qur'an and its science had been accept as a mission for İslam as the time passed, an efford had been made for saving tge integrity, wealth and deepness of herritage of the commentory. In this period the sûres commentory had been constituted an important place inside these Works that was copyright. The parable of Yusuf had been a rich content that is interms of educational, wording and methods because of this it includes lessons about moral, belief and dressage. It was put forward by the exegetes in the time of Ottoman Empire. The commentary of the sûre of Yusuf have got an important place about It's working and contents one of these work is called sûrat-i Yusuf written by Sururi Muslihuddin Mustafa b. Shaban Sururi is a person who lived in the time of the Ottoman period. He leaved a mork to know ledge of the period and cultural work whit this more than 30 works about commentary, tradition, canon law, logic, grammer, medicine, history, geography literature. In this work which contribute gratly to the ocur of Ottoman cultural heritage tells about Muslihuddin of Mustafa b. Shaban Sururi's life, works, the reason of the works copyright, language, features of wording and resources are statied and in terms of rumor and acumen methodology are assassed in this work. In terms of value of hemeneutics it tries to be different from similar ones, according to do author, he revealed some lessons and massages which in the sûre of Yusuf