Türk Hukukunda kamulaştırmasız el atma
Confiscation without expropriationin Turkish Law
  1. Tez No: 510291
  2. Yazar: YÜCEL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ÇOBAN ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çalışmanın konusu, genel olarak, kamulaştırmasız el atma kavramını, kamulaştırmasız el atmanın unsurlarını ve hukuki sonuçlarına ilişkin çıkarımları kapsamaktadır. Kamulaştırmasız el atma, özellikle bireyin mülkiyet hakkını ve kamunun ortak yararını ilgilendirmektedir. Bunun için kamulaştırmasız el atmanın mülkiyet hakkına ve kamu yararına ilişkin sorunları çalışmada incelenmiştir. Kamulaştırmasız el atma hukuki açıdan dinamik bir yapıya sahiptir. Kamulaştırmasız el atma hakkında yapılan kanuni düzenlemeler sürekli değişikliğe uğramıştır. Yargı kararları bu kanuni değişikliklerde etkili olmuştur. Kanuni düzenlemeler ve yargı kararları kamulaştırmasız el atmanın yapısını belirlediği için ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmada kamulaştırmasız el atmanın hukuki durumu ve sonuçları tartışılmıştır. Bu tartışmaya ilişkin doktrin görüşleri çalışmada yer almıştır. Kamulaştırmasız el atma üzerinde en çok tartışılan konulardan biri de kamulaştırmasız el atma sonucunda başvurulabilecek çözüm yollarıdır. Bu konuda el atmanın önlenmesi davası, bedel davası ve tazminat davaları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuç kısmında kamulaştırmasız el atmanın hukuka aykırılığı değerlendirilmiş ve bazı çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Kamulaştırmasız el atma hakkında kanuni değişikliklere ihtiyaç olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study in general includes the concept of confiscation without expropriation, the elements of confiscation without expropriation and the inference of law about its legal consequences. Confiscation without expropriation concerns the property rights of the individual and the common interest of the public. For this, the problems of property rights and public interest of confiscation without expropriation have also been studied. Confiscation without expropriation has a dynamic structure from a legal point of view. The statutory regulations on confiscation without expropriation have been constantly changing. Judicial decisions were also influential in these statutory changes. The statutory regulations and the judicial decisions have been dealt with in detail since they determine the structure of the confiscation without expropriation. The legal status of the confiscation without expropriation and its results are discussed in the study. The views of doctrine concerning this debate are also included in the study. One of the most controversial issues on confiscation without expropriation is the legal remedy that can be resorted to as a result of confiscation without expropriation. In this regard, case of hindering interferences, the case of payment of the price and the cases regarding damages have been examined in detail. In the conclusion part, it is evaluated the illegality of confiscation without expropriation and some remedies have been proposed. It has been emphasized that there is a need for legal amendments on confiscation without expropriation.