Finansal kiralama sözleşmesinin sona erme nedenleri ve sona ermenin sonuçları
Causes and effects of termination of the financial leasing agreement
  1. Tez No: 510354
  2. Yazar: YUSUF ÖZDOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN BAŞALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmamızın ana konusunu finansman yöntemlerden biri olan finansal kiralamaya ilişkin kiracı ve kiralayan arasında yapılan finansal kiralama sözleşmelerinin sona erme halleri ve bunun sonuçlarını oluşturmaktadır. Çalışmamızda 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu'nun (FFFK) hükümleri temel alınmış ve yine yeri geldikçe sona ermeye ilişkin mülga 3226 Finansal Kiralama Kanunu(FKK) ile 6361 sayılı FFFK arasındaki farklar da ele alınarak konuyla bağlantılı öğretideki görüşler ve yargı kararları da irdelenmiştir. Çalışma konusunun en tartışmalı noktalarına ikinci ve üçüncü bölümde yer verilmiştir. İkinci bölümde finansal kiralama sözleşmesinin kendiliğinden sona erme nedenleri ve bunun sonuçları ele alınmış; üçüncü bölümde ise taraflardan birinin feshiyle finansal kiralama sözleşmesinin sona ermesi ve bunun sonuçları ele alınmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde ise aslında ikinci ve üçüncü bölümde anlatılan sona erme haliyle bağlantılı olduğunu düşündüğümüz ve konunun daha net anlaşılmasını sağlayacak olan finansal kiralama kavramı, finansal kiralama sözleşmesinin unsurları, sözleşmenin şeklinin yanı sıra sona erme halinde belirleyici bir rol üstlenen sözleşmenin tescil ve şerhinin nasıl yapılacağı ve finansal kiralamanın sürekli borç ilişkisi doğurması gibi bazı temel hususlara açıklık getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on conditions and effects of termination of financial leasing agreements executed between lessees and lessors for the purpose of financial leasing which is known to be one of the financing methods. Although the study is mainly based on the provisions of the Law on Financial Leasing, Factoring and Financing Companies no. 6361 (FFFL), it also analyses and discusses the differences between the repealed Law on Financial Leasing no. 3226 (FFL) and FFFL no. 6361 concerning termination as well as relevant doctrinal opinions and judicial decrees. The most controversial points of the study are analysed in chapter two and three. Chapter two deals with automatic termination of financial leasing agreements along with the effects of such termination while chapter three examines termination of financial leasing agreements by one of the parties and the effects of the relevant termination. Chapter one, on the other hand, attempts to clarify some of the fundamental issues which are considered to be connected with the termination indicated in chapter two and three including the concept of financial leasing, components of a financial leasing agreement and type of agreement in addition to the method to be pursued for registration and annotation of the agreement as a crucial point in case of any termination and continuous debtor-creditor relationship derived from the financial leasing transaction so as to provide a more specific picture of the matter.