Gebeliğin son döneminde koyunlara uygulanan levamizolun geçiş dönemindeki immun ve metabolik değerler ile kuzularındaki pasif immuniteye olan etkileri
Effects of levamisol on immune and metobolic parameters during transition period in sheep and their lambs
- Tez No: 510372
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UZLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Koyunlarda doğum öncesi ve sonrasında ortaya çıkan metabolizma değişikliklerini incelemek, karşılaşılabilecek hastalıkları önceden teşhis etmek işletme kârlılığı açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, gebeliğin son döneminde koyunlara uygulanan levamizolün geçiş dönemindeki immun ve metabolik değerler ile kuzularındaki pasif immuniteye olan etkileri araştırıldı. Bu amaçla aynı çiftlikten 60 adet Akkaraman melezi koyun 30'arlı 2 gruba ayrıldı. Bunlardan levamizol (Grup I) ve kontrol (Grup II) grupları oluşturuldu. Gebeliğin 15. Haftasından itibaren, Grup I'de yer alan koyunlara 2.5 mg/kg dozda levamizol (SC), Grup II'dekilere ise aynı hacimde plesebo amaçlı serum fizyolojik (SC), haftada bir defa ve doğuma kadar toplam 6 doz olacak biçimde uygulandı. Anılan işlemler öncesinde kan örnekleri toplandı ve bu örnekler uygulama öncesi değerler olarak kaydedildi. Gebeliğin 16, 17, 18. Haftalarında, doğumu izleyen ilk 4 saat içinde ve laktasyonun 3. Haftasında anne koyunlardan kan örnekleri toplandı. Ayrıca doğumu izleyen 24-36. Saatler arasında, her kuzudan bir kez kan örneği alındı. Koyunlarda ve kuzularında GLU, NEFA, BHB, CHOL, TG, HDL, LDL, TP, UREA, UA, CREA, TBİL, IgG, ALT, AST, GGT, LDH, PON, NO, Hp, SAA, SRP, ALB, Ca, Mg, P değerleri incelendi. Koyunlarda bu değerler, grupların kendi içlerinde yapılan istatiksel incelemede önemli bulundu. Yine koyunlarda, gruplar arasında LDL ve IgG değerlerinde istatiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Kuzularda ise LDL, TP, GGT ve IgG istatiksel açıdan önemli bulundu.
Özet (Çeviri)
It is important to examine the metabolic changes that mmü before and after birth in sheep and to diagnose the diseases that may be encountered in terms of business profitability. In this study, immunological and metabolic values during the transition period of levamisole applied to sheep during the last period of pregnancy and effects of passive immunity in their lambs were investigated. mmünolo purpose, 60 birds of Akkaraman hybrids were separated from the same farm and 2 groups of 30 birds were separated. Levamisole (Group I) and control (Group II) groups were formed. From the 15th week of pregnancy, levamisole (SC) was administered at 2.5 mg / kg mmü to group I sheep and group 2 was given saline solution (RS) at the same mmüno for once a week and 6 doses until birth. Blood samples were collected at the beginning of the indicated procedures and these samples were recorded as pre-application values. Blood samples were collected from maternal sheep during the 16th, 17th, 18th week of pregnancy, within the first 4 hours after birth and during the 3rd week of lactation. Blood samples were also taken from each of the lambs between 24 and 36 hours after birth. In the sheep and lambs, GLU, NEFA, BHB, CHOL, TG, HDL, LDL, TP, UREA, UA, CREA, TBIL, IgG, ALT, AST, GGT, LDH, PON, NO, Hp, SAA, SRP, , Mg, P were investigated. These values in the sheep were important in the statistical study of the groups themselves. Additionally, in the sheep, there was a statistically significant difference in LDL and IgG values among the groups. Again LDL, TP, GGT and IgG were found statistically significant in lambs