Kistik fibroz hastalarının solunum yolu örneklerinden Pseudomonas aeruginosa saptanmasında, konvansiyonel kültür yöntemi ile moleküler yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of conventional culture and molecular methods for detection of Pseudomonas aeruginosa in respiratory track samples of cystic fibrosis patients
- Tez No: 510380
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KARAHASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kistik Fibroz Hastalarının Solunum Yolu Örneklerinden Pseudomonas aeruginosa Saptanmasında, Konvansiyonel Kültür Yöntemi ile Moleküler Yöntemlerin Karşılaştırılması Seda Sevilay Koldaş, Ayşegül Karahasan, Mikrobiyoloji Anabilim Dalı AMAÇ: Pseudomonas aeruginosa ile akciğer enfeksiyonu, kistik fibroz (KF) hastaları arasında morbidite ve mortalitenin başlıca nedenidir. P.aeruginosa'nın erken saptanması, hastalığın prognozunda önemli bir rol oynamaktadır ve enfeksiyon tespit edilir edilmez erken antibiyotik tedavisi, kronikleşmenin önüne geçecektir. Mikrobiyolojik kültür, laboratuvar tanısı için altın standart olmasına rağmen patojenin klinik materyallerden izolasyonu ve tanımlanması 24-48 saat gerektirmektedir. Çalışmamızın amacı ise KF hastalarının solunum yolu örneklerinden P.aeruginosa'nın saptanmasında moleküler yöntemlerin etkinliği ve maliyetinin konvansiyonel yöntem ile karşılaştırılmasıdır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya Temmuz-Aralık 2017 tarihleri arasında Çocuk Gögüs Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından takip edilen KF hastalarının balgam ve derin farengeal sürüntü örnekleri dahil edildi. Klinik örnekler agar plaklarına ekildi ve aerobik koşullarda 35,5°C'de 24 saat inkübe edildi. Koloniler, MALDI-TOF MS (BioMerieux) yöntemi ile tanımlamaları yapıldı. Moleküler tanı için DNA, ticari bir kit (QIAGEN) kullanılarak numunelerden direkt olarak izole edildi. Amplifikasyon gerçek zamanlı PCR (qPCR) için 23SrDNA ve klasik PCR için exoA genine spesifik primerler kullanılarak gerçekleştirildi. BULGULAR: Çalışmaya 67 adet balgam 33 adet derin farengeal sürüntü örneği (DFS) dahil edildi. DFS örneği alınan hastaların medyan yaşı 6, balgam örneği alınan hastaların medyan yaşı 15'dir. qPCR pozitifliği balgam örneği için Ct
Özet (Çeviri)
Comparison of Conventional Culture and Molecular Methods for Detection of Pseudomonas aeruginosa in Respiratory Track Samples of Cystic Fibrosis Patients Seda Sevilay Koldaş, Ayşegül Karahasan, Department of Microbiology AIM: Pseudomonas aeruginosa is the most important cause of lung infection and major cause of morbidity and mortality among Cystic Fibrosis (CF) patients. Early detection of P. aeruginosa is a key element in management and once infection is detected, early antibiotic treatment will postpone the transition to chronic lung infection. Although culture is the gold standard for laboratory diagnosis; isolation and identification from clinical materials require 24-48 hours. We aimed to compare the efficacy and cost effectivity of molecular methods for detection of P. aeruginosa from respiratory samples of CF patients to conventional methods. MATERIAL-METHODS: Sputum and deep pharyngeal swab samples (DPS) of CF patients followed by Pediatric Pulmonology Division in July-December 2017 were included in the study. Samples were inoculated into conventional agar plates and incubated 24h at 37 0C aerobically before colonies identified phenotypically. DNA was extracted directly from the samples by using the DNA isolation mini kit (QIAGEN). Molecular detection was done by using 23S rDNA specific primers with Taqman probe for qPCR, and exoA gene specific primers for in house PCR. RESULTS: A total number of 67 sputum and 33 DPS samples were included to the study. Median age was 6 (2-14) for DPS and 15(7-33) for sputum samples. qPCR positivity was defined as a Ct value of