Education for peace: A case study of the Aga Khan Academy Mombasa
Pozitif barış için eğitim: Ağa Han Akademisi Mombasa'nın bir örnek çalışması
- Tez No: 510410
- Danışmanlar: DR. VANESSA TINKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Eğitimin rolünün felsefi varsayımı, sosyal dönüşüm arayışındadır. Bu varsayımı göz önünde bulundurarak, bu çalışma Aga Khan Academy, Mumbasa Eğitim Modeli'ni incelemekte ve aşağıdaki araştırma sorusuna cevap vermeyi amaçlamaktadır: Barış eğitimi pozitif barışı geliştirmede nasıl bir rol oynar? Bu çalışma, Akademi'nin Uluslararası Bakalorya müfredatının, Aga Khan Academy Disiplini ile birlikte Kenya'da pozitif barış unsurlarının gelişimine katkıda bulunan bütünleyici barış eğitimi biçimlerini temsil ettiği hipotezini öne sürmektedir. Afrika'da ve özellikle Kenya'da barış eğitimi programlarına ilişkin literatürün sınırlı olmasından dolayı, bu araştırma, Aga Khan Academy Programı'na ve bunun barış eğitimine ve pozitif barış unsurlarının geliştirilmesine katkısını temel alan türünün ilk örneğidir. Bu soruyu cevaplandırmak amacıyla, bu araştırma Betty Reardon'un Birleşmiş Milletler Barış Üniversitesi (UPEACE) tarafından kabul edilen Kapsamlı barış eğitimi çerçevesini inceleyip Aga Khan Academy'nin Mombasa eğitim modeli ile karşılaştırmaktadır. Bu inceleme aracılığıyla, öğrencinin barış algısı ve anlayışı ile ortaya konan barışla ilgili öğrenme çıktıları ile kampüs ve toplulukları içinde gençlerin öncülüğündeki barış girişimlerine katkılarını irdeleyerek hipotezimi test etmekteyim. AKA'daki eğitim modelini ve pozitif barış unsurlarının gelişimine nasıl katkıda bulunduğunu daha iyi ortaya koymak için Kıdemli Liderlik Ekibi ve seçilmiş Diploma öğrencileriyle görüşmelerin yanı sıra 30 Diploma (I) öğrencisi ve 15 AKA öğretmeniyle mülakat gerçekleştirildi. AKA'nın öğrenme felsefesi ve Akademi'nin kuruluş vizyonu hakkında fikir edinmek için Akademi'nin web sitesinde bulunan bilgileri de kullandım. Bu çalışmanın bulguları, AKA barış eğitimi modelinin Betty Reardon'un UPEACE çerçevesiyle güçlü bir şekilde karşılaştırıldığını ve pozitif barış unsurlarının geliştirilmesinde benzer başarıyı paylaştığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, AKA'nın öğretim pedagojisi ile birlikte IB müfredatı ve AKA disiplini aracılığıyla, AKA eğitim modelinin pozitif barış unsurlarının gelişimine katkıda bulunduğunu doğrulamakta ve AKA barış eğitimi modelinin ve Kenya'daki diğer barış eğitimi programlarının daha fazla incelenip araştırılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The philosophical assumption of the role of education is one that seeks social transformation. In consideration of this assumption, this research paper studies the Aga Khan Academy, Mombasa Model of Education and aims to answer the research question: What role does peace education play in promoting positive peace? I hypothesize that the Academy's International Baccalaureate curriculum, along with the Aga Khan Academy Strands, represent integrative forms of peace education that contribute to the development of agents of positive peace in Kenya. Since there exists limited literature on peace education programmes from Africa, and especially Kenya, this research is the first of its kind to focus on the Aga Khan Academy Programme and its relevant contribution to peace education and the development of agents of positive peace. To answer this question, this research explores and compares Betty Reardon's Comprehensive peace education framework as adopted by United Nations University for Peace (UPEACE) to the Aga Khan Academy, Mombasa educational model. Through this exploration, I test my hypothesis by examining peace-related learning outcomes that are demonstrated through student's perception and understanding of peace and their contribution to youth-led peace initiatives on campus and within their communities. To further understand the model of education at AKA and how it contributes to the development of agents of positive peace, I conducted a survey with 30 Diploma (I) students and 15 AKA teachers alongside interviews with Senior Leadership Team and selective Diploma students. I also used information present on the Academy's website to gain insight on AKA's philosophy of learning and the vision behind the establishment of the Academy. The findings of this study reveal that AKA model of peace education strongly compares to Betty Reardon's UPEACE framework and shares similar success in the development of agents of positive peace. By way of conclusion, this study confirms that through the IB curriculum and AKA strands, together with AKA's pedagogy of teaching, AKA model of education contributes to the development of agents of positive peace and suggests further research in examination of AKA model of peace education with other peace education programmes in Kenya.