Kırsal turizmde otantiklik olgusunun kaybolması ve metalaşma süreci: Şirince örneği
Disappearance of authenticity and commodification process in rural tourism: The case of Şirince
  1. Tez No: 510411
  2. Yazar: ÇAĞLA ALİMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AYAZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kırsal turizm, son yıllarda oldukça revaçta olan bir turizm türüdür. Kırsal turizmin, turizm sektörü için farklı bir önem kazanması ile birlikte, turizm literatüründe de kırsal turizme sıkça yer verilmeye başlanmış ve alana ilişkin araştırmalarda da artış gözlenmiştir. Bu araştırmanın amacı; kırsal turizmin çekici faktörlerinden biri olarak bilinen otantiklik olgusunun, kırsal turizmin uzun zamandır gerçekleşmekte olduğu araştırma bölgesi ve bölgedeki turizm paydaşları açısından değerlendirilmesi ve yöredeki metalaşma süreci konusundaki farkındalığı tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, araştırma bölgesi olarak seçilen Şirince Köyü'nde; yerel halk, işletmeciler ve turistler olmak üzere üç farklı grup turizm paydaşına, nitel araştırma yöntemlerinde kullanılan yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda elde edilen veriler doğrultusunda, turizm paydaşlarına ait bulguların analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizlere dayalı olarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rural tourism is a very popular tourism type in recent years. Rural tourism has gained a different importance for the tourism sector and rural tourism is often included in the tourism literature. The purpose of this research; rural tourism is assessed in terms of tourism stakeholders in the rural tourism zone and the awareness of the process of commodification in the region is to be determined. In this regard Şirince village, which is chosen as a research region; semi-structured interview technique used in qualitative research methods was applied to three different groups of tourism stakeholders: local people, operators and tourists. An analysis of the findings of toursm stakeholders has been carried out in regards of the optained data. at the end of study, the results optained from analysis are evaluated.