Türkiye cezaevlerindeki intihar davranışlarına sosyolojik bir bakış
Suicidal behavior in prisons in Turkey: A sociological analysis
  1. Tez No: 510418
  2. Yazar: MEHMET MURAT AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bireyin kendi hayatına son verme eylemini ifade eden intihar davranışı; sebep, süreç ve sonuçları ile birçok bilimin konusu olmuştur. İnsanın hayatı boyunca kendisi ile ilgili verebileceği en önemli karar olan intihar davranışı, kişinin içinde yaşadığı toplumdan ve toplumsal koşullardan bağımsız olarak düşünülemez. Bu nedenle de intihar davranışları, bugüne kadar psikologları olduğu kadar, toplumsal sebepleri ve sonuçları açısından sosyologları da ilgilendirmiş ve çok yönlü olarak incelenmiştir. Bu çalışma içerisinde de intihar davranışı, farklı sosyolojik kuramlar çerçevesinde ele alınmaya çalışılacaktır. İntihar davranışını incelerken çalışma evrenini küçültmek, konuyu daha anlaşılabilir kılabilir. Dünya genelinde, bazı kurumlarda intihar davranışına daha fazla rastlandığı tespit edilmiştir. Bu açıdan bakıldığında intihar davranışının yoğunlaştığı kurumların başlarında gelen cezaevleri, incelenmeye değer bir alan olarak düşünülebilir. Bu araştırmada; Türkiye cezaevlerindeki intihar davranışı ile cezaevlerindeki yoksunluklar, mahpusların kriminal geçmişleri ve sosyo-demografik özellikleri arasında ilişki ortaya konmaya çalışılacaktır. Çalışmanın amaçları arasında; risk faktörlerinin belirlenmesi, koruyucu ve önleyici yaklaşımların geliştirilmesi de bulunmaktadır. Bu hedefler doğrultusunda, Türkiye Cezaevlerinde 2009-2014 yılları arasında gerçekleşmiş intiharlarla ilgili Adalet Bakanlığı'nın verilerinden yararlanılacaktır. Bu çalışmanın saha araştırmasını ise, 2012-2015 tarihleri arasında intihar girişiminde bulunmuş olan tahmini 102 mahpusla yapılacak olan nicel araştırma oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Making process of the individual's own life ended expressing suicidal behaviour, reason, process and outcomes have been the subject of many sciences. Suicidal behaviour is the most important decision to make one's life throughout his/her life which can not think independent from the society and social conditions where the individuals lives in. Therefore suicidal behaviour has been aroused interest in sociologist as well as psychologist as a social causes and results and to be examined all round. In our research, suicidal behaviours will be approached in terms of different sociological theories. When analysing suicidal behaviour to minimize the field of study may comprehensible the subject. It has been reported that in some institutions in World the suicidal behaviours has been more encountered. From this aspect, Prisons is the one of top places where suicidal behaviours more intense. Therefore the examination may be considered as a field value. In our research, will be an attempt to establish the relationship between suicidal behaviours in prisons in Turkey and deprivations in prisons, convicts criminal background and socio-demographical characteristics. Another purpose of study is that identification of risk factors, protective and preventive approaches are also to be developed. In line with these objectives, will be used from the data of the Ministry of Justice sources regarding completed suicide in Turkey Prisons dated between 2009-2014. In the research of field of present study will generate a quantitative research estimated 102 inmates suicide attempts between 2012-2015 years.