Solunum yolu enfeksiyonu bulguları ile başvuran 2 yaş altı çocuklarda respiratory syncytial virüs enfeksiyonlarının sıklığı ve klinik özellikleri
The frequency and clinical characteristics of respiiratory syncytiial viirus iinfectiions iin children under 2 years with respiratory tract infection
- Tez No: 510438
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BÜYÜKKAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
RSV 2 yaş altı süt çocuklarında en önemli ASYE etkenidir. Özellikle 6 aydan küçük süt çocuklarını, prematüreleri, DKH olanları ve immün sistem hastalığı olan çocukları etkilemektedir. Çalışmamızda klinik olarak ASYE tanısı konulan 0–2 yaş grubundaki hastaların RSV sıklığının ve klinik özelliklerinin araştırılması için Eylül 2010 Ocak 2011 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisinde ASYE tanısı konulan ve yatırılarak ya da ayaktan tedavi edilen 100 hasta çalışmaya alındı. Hastalardan nazofaringeal fırça ile nazofaringeal sürüntü örneği alınarak RSV respi–strip hızlı tanı kiti ile RSV antijeni tarandı. Hastalarımızda RSV sıklığı % 63 olarak saptandı. Cinsiyete göre RSV sıklığı açısından anlamlı fark saptanmadı. RSV antijeni pozitif saptanan çocukların beslenme ve bakım şekilleri, kardeş sayısı, gelir düzeyi, DKH, ailede astım öyküsü, evde sigara içilmesi, YB da yatış, ventilatörde kalmış olmak ve surfaktan tedavisi görmüş olmak arasında anlamlı farklılık bulunmaktadır.Ancak RSV pozitifliği ile bulguların başlama zamanı, CRP pozitifliği ateş, öksürük burun akıntısı, evdeki kişi sayısı, oda sayısı, gelir düzeyi arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Alınan örneklerde en sık RSV(+) liği %72,4 olarak Ekim ayında ve %66,7 olarak Kasım ayında saptandı. Konjenital kalp hastalığı olması, yoğun bakımda destek tedavisi alma, surfaktan alma, ailede astım, ailede allerji ve sigara öyküsü RSV enfeksiyonu riskini artırmaktadır. Hasta grubumuzun sosyoekonomik düzeyinin düşük olması nedeniyle RSV enfeksiyon sıklığı diğer çalışmalara göre oldukça yüksek bulunmuştur. İki yaş altında ASYE bulguları ile başvuran hastalarda tanısal testler arasında RSV antijen taramasının da olmasının izlem ve tedavi de yararlı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
RSV is the most important low respiratory tract infection (LTRI) factor in infants under 2 years old. In particular, younger than 6 months, premature, children with immune system disease or congenital heart disease (CHD) affect. In this study, we investigated the RSV frequency and clinical features of the patients in the 0-2 year old group who were clinically diagnosed with LRTI. 100 patients who were diagnosed with LTRI between September 2010 and January 2011, in Haseki Training and Research Hospital Paediatric Emergency Department were included in the study. RSV antigen was screened due to RSV respi-strip rapid diagnostic kit taking nasopharyngeal swab specimens. The frequency of RSV was 63% in our patients. There was no significant difference in terms of gender in the way of RSV frequency. There was significant difference between the nutrition and care patterns, the number of siblings, income level, CHD, family history of asthma, smoking in house, hospitalization in intensive care unit, presence of ventilator and treatment with surfactant. No significant difference was found between CRP positivity, cough, nasal discharge, number of people in the house, number of rooms. The most common RSV (+) was 72.4% in October and 66.7% in November. The presence of congenital heart disease, taking supportive therapy in the intensive care unit, surfactant treatment, family history of asthma, family history of allergies and smoking increases the risk of RSV infection. Since the socioeconomic level of our patient group was low, the frequency of RSV infection was significantly higher than the other studies. We suggest that the presence of RSV antigen screening among diagnostic tests in patients presenting with LRTI findings under two years old will also be useful in follow-up and treatment