α-Fe2O3, ZnO ve hibrit(α-Fe2O3/ZnO) nano partikül takviyeli PMMA kompozit malzeme üretimi, optik ve dielektrik özelliklerinin incelenmesi
Production of PMMA reinforced with α-Fe2O3, ZnO and hybrid (α-Fe2O3/ZnO) nano particle composite material, investigation of optical and dielectric properties
  1. Tez No: 510536
  2. Yazar: MUSTAFA ENİS TAŞÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada çözelti döküm yöntemi kullanılarak α-Fe2O3, ZnO, hibrit(α-Fe2O3/ZnO) nano partikül takviyeli kompozit malzemeler üretildi. Hibrit toz karışımlarını hazırlamak için mekanik alaşımlama yöntemi kullanıldı. Nano boyutlu α-Fe2O3 ve ZnO nano parçacıkları aynı oranlarda karıştırıldı ve bu tozlar 1 saat gezegen tip bilyeli öğütücüde öğütüldü. Elde edilen tozların yapısal ve morfolojik incelemeleri X ışınları kırınım cihazı ve taramalı elektron mikroskobu ile gerçekleştirildi. Farklı oranlarda (%0.01, %0.05 %0.1, %0.3, %0.5, %1) takviye edilerek üretilen kompozit malzemelerin takviye oranlarına bağlı olarak optik ve dielektrik özellikleri incelendi. Çalışma sonucunda takviye miktarının artması ile optik geçirgenliği azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca yaklaşık 4 mm kalınlığında üretilen pelet kompozitlerin dielektrik özellikleri 70-110 GHz frekans aralığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, composite materials which reinforced with α- Fe2O3, ZnO, hybrid (α- Fe2O3/ZnO) nano particle was produced with solvent casting process. In order to prepare hybrid powder mixture, mechanical milling process was used. α- Fe2O3 and ZnO nano particles was mixed with same amount and milled with planetary type ball milling machine for 1 hour. Morphological and structural examinations of the produced powders were conducted with scanning electron microscopy and X-ray diffraction machine. Optical and dielectrical properties of composite materials produced with different amount of reinforcement (0.01%, 0.05%, 0.1%, 0.3%, 0.5%, 1%) were examined. Consequently, with increasing reinforcement amount, optical transmittance lowered. Also, dielectric properties of produced pellet composites with 4 mm. thickness were conducted at between 70-110 GHz.