Bazı oksit esaslı katalizörlerin geliştirilmesi, karakterizasyonu ve fotokatalitik etkilerinin incelenmesi
Development and characterization of some oxide-based catalysts and investigation of their photocatalytic activities
  1. Tez No: 411488
  2. Yazar: EBRU YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN SELDA POZAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, bozunmayı tam ve düşük reaksiyon sürelerinde gerçekleştirebilecek oksit karışımı bir fotokatalizörün sentezlenmesi amaçlanmıştır. α-Al2O3 ve γ-Al2O3 katalizörleri hidrotermal yöntemle, TiO2 sol-jel yöntemiyle, ZnO ve ZrO2 çöktürme yöntemiyle hazırlanmıştır. En yüksek aktiviteye γ-Al2O3 katalizörü varlığında ulaşılmıştır. Bu katalizörün aktivitesini iyileştirmek amacıyla metal oksit (CuO, Fe2O3, NiO) katkılı γ-Al2O3 katalizörler hazırlanmıştır. Bu katalizörler uygun reaksiyon şartlarında model kirletici olarak seçilmiş sülfosalisilik asidin fotokatalitik oksidasyonunda test edilmiştir. Katalizörlerin XRD, BET, SEM ve DRS analizleri ile optik ve yapısal özellikleri belirlenmiştir. Ürün dağılımı yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) cihazıyla takip edilmiştir. Fotokatalitik bozunma reaksiyonunda ışık kaynağı, metal oksit miktarı gibi parametrelerin etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek katalizörlerin sülfosalisilik asidin fotokatalitik oksidasyon reaksiyonundaki aktiviteleri karşılaştırılmıştır. %1 CuO ilavesiyle hazırlanmış γ-Al2O3 katalizörü ile UV-B lamba varlığında 30 dakika sonunda tam bozunma sağlanmış ve hazırlanan tüm katalizörler arasında en yüksek bozunma hızı (3,25 mg/Ldak) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, a mixture oxide photocatalyst was synthesised for degradation in complete and short reaction times. α-Al2O3 ve γ-Al2O3 catalysts were prepared by the hydrothermal method, TiO2 catalys were prepared by the sol-gel method, ZnO ve ZrO2 catalysts were prepared by the precipitation method. The highest activity has been reached with the γ-Al2O3 catalyst. In order to enhance the photocatalytic activity of this catalyst metal oxides (CuO, Fe2O3, NiO) doped γ-Al2O3 catalyst were prepared. The catalysts were performed to evaluate the photocatalytic oxidation of sulfosalicylic acid as a model pollutant under appropriate reaction conditions. The optical and structural properties of catalysts were determined by XRD, BET, SEM and DRS techniques. Product distribution has been observed by high performance liquid chromatography (HPLC) analysis. The parameters such as light source, amount of metal oxide were investigated in photocatalytic degradation. Evaluating the results obtained by the different catalysts are compared with the activities of the photocatalytic oxidation reactions of sulfosalicylic acid. γ-Al2O3 mixed oxide catalyst that prepared by the addition of 1% CuO provided a complete decomposition at the end of 30 minutes under the UV-B irradiation. In this way, the highest reaction rate (3,25 mg /Lmin) was obtained among all catalysts.