Türkiye'de yerel basın (Kırıkkale örneği 1951-1983)
The local press in Turkey (by the sample of Kirikkale 1951-1983)
  1. Tez No: 510551
  2. Yazar: HABİLHAN PEHLİVANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
PEHLİVANLI, Habilhan. Türkiye'de Yerel Basın (Kırıkkale Örneği 1951-1983), Yüksek Lisans Tezi, Kırıkkale, 2014. Modern dünyanın en güçlü toplumsal tepki aracı haline gelen basın, toplulukları tek başına ve topluca hareket ettirme gücüne sahip tek araçtır. Bu güç, basını“dördüncü kuvvet”haline getirir. Bu güç bazen yerelde ulusal ya da uluslararası olandan daha fazla hissedilir. Bu yönüyle yerel basın, eğer kıymeti bilinirse bir şehrin en önemli güç unsuru haline gelebilir. Kurulmaya başlandığı günden itibaren çok hızlı bir büyüme süreci geçiren Kırıkkale'de de yerel basının gücünü bu süreçte görmek mümkündür. 1951-1983 yılları arasında Kırıkkale'de yayımlanan 11 yerel gazete hakkında fikir edinilebilecek bu çalışma, yerel basının gücünün Kırıkkale örnekleminde bir göstergesidir denilebilir. Giriş Bölümündeki Dünya ve Avrupa Basın Tarihi hakkında etraflıca bilgi verildikten sonra, Birinci Bölümde Osmanlı Döneminde, Millî Mücadelede ve Cumhuriyet Döneminde Basının tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Aynı Bölümde, bu tezin tarihi sınırlamasını içeren 1951-1983 yılları arasında Kırıkkale'de yayımlanan 11 gazete kronolojik sırayla tanıtılmıştır. İkinci Bölümde bahsi geçen 11 gazeteden Kırıkkale'nin siyasi ve idari durumuyla ilgili haber örneklerine yer verilirken, Üçüncü Bölümde de sosyal ve ekonomik durumla ilgili örnek haberlere yer verilmiştir. Tezin Dördüncü Bölümünde önemli köşe yazarlarının yazılarından örneklerle, gazetelerin olaylara bakış açıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
PEHLİVANLI, Habilhan. The Local Press in Turkey (By the sample of Kırıkkale 1951-1983), Master's Thesis, Kırıkkale, 2014. Modern world's most powerful social response agent press is the only instrument which has the power to move the communities collectively. This makes press“The Fourth Power”. This power is sometimes felt in the local more than the national or international ones. In this respect, if its worth is appreciated, it's possible the local press is to be the most important power element of a city. During the developing process it's probable to see this power also in Kırıkkale, that has developed very fast since it was founded. This work, in which it's available to get insight into 11 local newspapers published in Kırıkkale between the years 1951-1983, can be called as an indicator of the local press's power by the sample of Kırıkkale. After the information in the Introduction section about the European and the World's Press History was given exhaustively, in the First Section, historical development of the press in Ottoman Period, in the War of Independence and the Republican Era is described. In the same section, including the date range of 1951-1983 of which the restrictions of this thesis, 11 newspapers published in Kırıkkale were introduced in chronological order. While in the second section, sample news about the political and administrative status are given place from the mentioned 11 newspapers, in the third section sample news about the social and economic status are given. In the fourth section of the thesis, with examples from the writings of prominent columnists, views of the newspapers over the events were evaluated.