Kolorektal ve mide kanserli hastalarda preoperatif cea ve ca 19-9'un prognostik değeri
Prognostic value of preoperative levels of cea and ca 19-9 in colorectal and gastric cancer patients
- Tez No: 510552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mide ve kolorektal kanserli hastalarda preoperatif CEA ve CA 19-9 düzeylerinin hastaların tanı, tedavi ve hastalık evreleri ile olan iliskilerini değerlendirmek amacıyla prospektif bir çalısma planlandı. Kolorektal kanser (n=116) ve mide kanseri (n=49) nedeniyle opere edilen hastaların preoperatif CEA ve CA 19-9 düzeyleri kayıt edildi. CEA için 5 ng/mL'nin altı negatif değer kabul edildi ve bu hastalar CEA grup 1 olarak adlandırıldı. CEA değerleri 5-30 ng/mL arası olan hastalar CEA grup 2 ve CEA değerleri > 30 ng/mL olanlar CEA grup 3 olarak belirlendi. CA 19-9 için ise 35 U/mL'nin altı negatif değer kabul edildi ve bu hastalar CA 19-9 grup 1 olarak adlandırıldı. CA 19-9 değerleri 35-100 U/mL arası olanlar CA 19-9 grup 2 ve CA 19-9 değeri > 100 U/mL olan hastalar CA 19-9 grup 3 olarak belirlendi. Hastaların patoloji raporlarından TNM evreleri, histolojik dereceleri belirlendi. TNM evresi Evre 0 ve Evre 1 olan hastalar grup A (erken evre grubu) olarak, Evre 2 hastalar grup B olarak, Evre 3 ve Evre 4 hastalar ise grup C (ileri evre grubu) olarak gruplandırıldı. Hastaların demografik özellikleri, tümör yerlesim yerleri, kan grupları, patolojik TNM evreleri ve tümörün histolojik derecesi kayıt edildi. Bu veriler preoperatif CEA, CA 19-9 değerleri ile karsılastırıldı. Kolorektal ve mide kanserli hastalarda CEA grupları ile TNM evre grupları arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Aynı karsılastırmalar CA 19-9 grupları ile yapıldığında ileri evre kolorektal ve mide kanserli hastalarda CA 19-9 düzeylerinin yüksekliğinin (>100 U/mL değerlerde) istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Ayrıca hem kolorektal kanserli ve mide kanserli hastalarda her iki tümör markırının birlikte pozitifliğinin ileri evre hastalık ile istatistiksel olarak anlamlı korelasyon gösterdiği görüldü. Kolorektal kanserli ve mide kanserli hastalarda CEA ve CA 19-9 grupları ile hastalara ait yas, cinsiyet, tümör yerlesim yeri, kan grubu, tümörün histolojik derecesi gibi verilerle yapılan karsılastırmalarda istatistiksel anlamlılık saptanmadı. Sonuç olarak kolorektal ve mide kanserli hastalarda preoperatif CEA ve CA 19-9 düzeylerinin her ikisinin birlikte pozitif olması ileri evrenin bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir. Aynı sekilde her iki hastalık grubunda preoperatif CA 19-9 düzeyleri >100 U/mL olan hastalar ileri evre hastalığa sahip olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study isto assess the corelation between preoperative levels of CEA, CA 19-9 and dignose, treatment and disease stage in colorectal and gastric cancers. Preoperative serum levels of ECA and CA 19-9 were measured in patients WHO operated for colorectal cancer (n=116) and gastric cancer (n=49). CEA levels 30 ng/mL CEA levels ). Similarly CA 19-9 levels < 35 U/mL were considered as negative value and called CA 19-9 group 1. Patients with positive CA 19-9 levels divided into two groups, CA 19-9 group 2 (35-100 U/mL CA 19-9 levels ) and, CA 19-9 group 3 (>100 U/mL CA 19-9 levels ). Disease stages (TNM) and histological grades of patients were determined from pathology reports. Patients were divided into 3 groups according to their TNM stages. Stage 0 and stage 1 patients formed group A (early stage group), stage 2 patients formed group B and stage 3 and stage 4 patients formed group C (advanced group). Then patients demographic characteristics, tumor location, ABO blood group, pathologic TNM stage and tumor histologic grade were recorded. These data were compared with preoperative CEA and CA 19-9 levels. No correlation was found between CEA levels and TNM stages in both colorectal and gastric cancer patients. Significant correlation between CA 19-9 levels (> 100 U/mL) and TNM stages (in advanced stages) was determined. We also determined a significant correlation between TNM stages (in advanced stages) and positiveness of both of the CEA and CA 19-9 in colorectal and gastric cancer patients. In comparison between CEA and CA 19-9 levels and age, gender, tumor lacation, ABO blood group, and tumor histologic grade, no significant correlation was found in both colorectal and gastric cancer patients. In conclusion the positiveness of both of the CEA and CA 19-9 levels is considered as an indicator of advanced stages in colorectal and gastric cancer patients. Similarly, patients with high levels of CA 19-9 have advanced stage diseases in both colorectal and gastric cancer groups.