The phylogeographic history, taxonomy and conservation of two cave-dwelling bat species: Miniopterus schreibersii and Myotis capaccinii (Chiroptera: Vespertilionidae)
Mağarada yaşayan iki yarasa türünün, Miniopterus schreibersii ve Myotis capaccinii (Chiroptera: Vespertilionidae) filocoğrafi tarihi, taksonomisi ve korunması
  1. Tez No: 510566
  2. Yazar: KANAT GÜRÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Miniopterus schreibersii ve Myotis capaccinii geniş coğrafi ölçekli filocoğrafya çalışmalarına uygun, mağaralarda yaşayan ve yarı kozmopolit dağılım gösteren iki yarasa türüdür. Bu çalışmada bu türlerin tüm Akdeniz Havzası'ndaki dağılım alanından örnekler kullanılarak Miniopterus schreibersii'nin sosyal ve genetik yapısı çekirdek DNA mikrosatelit ve mitokondri DNA markörleri yardımıyla, Myotis capaccinii'nin taksonomisi ve filocoğrafyasıysa mitokondri DNA verilerinden faydalanılarak incelenmiştir. Daha önce Miniopterus schreibersii için mitokondri markörleri kullanılarak tespit edilen yerel genetik yapılanmalar mikrosatelit markörleri için gözlenmemiş olup bu durum erkek güdümlü dağılıma işaret etmektedir. Anadolu'nun son buzul maksimumunda birincil bir sığınak olduğunu öne süren, Avrupa'da buzul çağı sonrası genişlemeleri için önerilen beşinci paradigmaya destek bulunmuştur. Myotis capaccinii içinse tüm analizler B, C1 ve C2 haplogruplarının varlığını ortaya koymuştur. Haplogrup B'nin C haplogruplarından ayrışma zamanı günümüzden 350.000 yıl öncesi, C1 ile C2 haplogruplarının ayrışma zamanıysa günümüzden 130.000 yıl öncesi olarak belirlenmiş ve birden fazla buzul çağı sırasında gerçekleşen izolasyon ve farklılaşmaya işaret etmiştir. B ve C1 haplogruplarından bireylerin aynı mağarada simpatrik olarak bulunması bunların farklı türleri temsil ediyor olabileceğini gündeme getirmiştir. Benzer şekilde, C1 – C2 ayrışması da başka bir alt tür farklılaşmasına işaret etmektedir. Ancak, daha fazla alt tür ve tür önermesi yapabilmek için çekirdek markörlerinin ve fenotipik karakterlerin analizi de gerekmektedir. Tür dağılım modelleri, yakın bir gelecekte Myotis capaccinii için potansiyel yaşanabilir alanların, iklim değişikliği sebebiyle kuzeye kayacağını ön görmüştür, bu yüzden de uygun çevresel tedbirlerin yürürlüğe konulması bu tür kompleksinin korunması için son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Miniopterus schreibersii and Myotis capaccinii are two cave-dwelling bat species with sub-cosmopolitan distributions, which are well-suited for phylogeographic studies at large geographic scales. In this study, the social and genetic structure of Miniopterus schreibersii was investigated using nuclear microsatellite and mitochondrial DNA markers, and the taxonomy and phylogeography of Myotis capaccinii was examined using mitochondrial DNA data, using samples from the entire circum-Mediterranean range of these species. Local genetic structuring previously detected among populations of Miniopterus schreibersii using mitochondrial markers was not observed for microsatellite markers, indicating male-biased dispersal. Some support was found for the fifth paradigm of postglacial expansions in Europe, which states that Anatolia might have been a primary refugium during the last glacial maxima. Regarding Myotis capaccinii, all analyses revealed the existence of three haplogroups, B, C1 and C2. The divergence of haplogroup B from C haplogroups was dated to 350,000 years BP and divergence of C1 and C2 to 130,000 years BP, indicating isolation and differentiation during multiple glacial periods. Individuals from haplogroups B and C1 were found sympatrically in the same cave, suggesting they might represent distinct species. Similarly, the C1 – C2 divergence might indicate subspecific differentiation. However, analyses of nuclear markers and phenotypic characters are required to make further subspecific and specific recommendations. Species distribution models predicted a northward movement of potentially suitable areas for Myotis capaccinii in the near future due to climate change, thus the implementation of proper environmental measures is of utmost importance for the conservation of this species complex.